Ataki paniki przed snem
Ataki paniki przed snem
W świecie informatyki i innowacji istnieje wiele czynników, które mogą wytrącić Cię z równowagi. Każdego dnia człowiek ma do czynienia z wieloma sytuacjami, w których „nerwy są niegrzeczne”. Ataki paniki przed snem to plaga współczesnego człowieka, mająca trudne podłoże.
Atak paniki – co to jest?
Nocne ataki paniki to spontaniczne wybuchy niepokoju i strachu. Częsty strach – strach przed śmiercią. Występują w nocy, gdy osoba jest nieprzytomna. Mają wyraźne objawy trzewne.
Należą do nich: mocne bicie serca, brak tlenu, zwiększone pocenie się, zawroty głowy.
Regularne ataki ataków nazywane są lękiem napadowym.
Ale najbardziej uderzającą oznaką ataku paniki jest niekontrolowany strach.
Jak przebiega atak?
Lęk jest wynikiem nieprawidłowego działania układu nerwowego. W nocy charakterystyczne są objawy ataków paniki ze wzrostem ciśnienia.
Przed atakiem osoba może odczuwać objawy psychiczne, których nie jest w stanie przezwyciężyć. Obejmują one:
- poczucie nierzeczywistości tego, co się dzieje (derealizacja);
- zaburzenie samoświadomości – spojrzenie na siebie z zewnątrz;
- silny strach przed śmiercią lub pozbawieniem rozumu;
- zamieszanie w świadomości;
- strach przed snem;
- koszmary senne lub bezsenność.
Jak niebezpieczny jest atak paniki?
Oprócz nieprzyjemnych objawów objawowych choroba stanowi również zagrożenie dla ofiary. Pod wpływem negatywnych myśli osoba może wywołać stan obsesyjny z utratą rozumu lub śmiercią.
Eksperci podkreślają niebezpieczne konsekwencje ataków paniki we śnie. W trakcie strachu obserwuje się objawy bólu fizycznego, który osoba próbuje usunąć za pomocą leków. Dzieje się to nieświadomie, co oznacza prawdopodobieństwo przyjmowania niezgodnych leków.
Atak, który zdarzył się po raz pierwszy, można uznać za kolejną chorobę. Wyraźne objawy sugerują poważną chorobę, a osoba gorączkowo próbuje rozwiązać problem. Najczęściej pacjent wzywa lekarzy specjalistów z koniecznością podania zastrzyku znieczulającego.
Innym zagrożeniem ataków paniki jest uporczywe powstawanie różnych fobii – agorafobii, autofobii, klaustrofobii i innych. W rezultacie dochodzi do rozwoju zaburzeń psychicznych.
Kiedy odczuwa się niepokój, cierpi nie tylko pacjent, ale także osoby wokół niego. Wszakże przy spontanicznym wybuchu niepokoju osoba traci kontrolę nad sobą.
Zespół snu napadowego negatywnie wpływa na pracę całego organizmu, pogarszając przebieg chorób przewlekłych.
Kto jest najbardziej podatny
Osoby w wieku powyżej 20 lat są uważane za bardziej podatne na objawy choroby psychicznej. Najczęściej choroba jest nieodłączną częścią żeńskiej połowy populacji. Wynika to z dużej emocjonalności i wrażliwości.
Do ataku może dojść podczas przeciążeń, takich jak: rozwód, śmierć bliskich, problemy w pracy, zaburzenia hormonalne.
Mężczyźni są mniej podatni na ataki paniki ze względu na spokojne postrzeganie otaczającego ich świata. Nie biorą sobie do serca przykrych sytuacji, ale rozładowują stres za pomocą swoich ulubionych hobby (wędkarstwo, sport, polowanie).
Kiedy człowiek czuje się zestresowany w pracy, znajduje inną opcję. Kobieta jest zaniepokojona niepewnością znalezienia bardziej prestiżowego stanowiska.
Kiedy pojawia się trudna sytuacja życiowa, mężczyźni nie szukają wizyty u lekarza. Kobieca część populacji korzysta z pomocy psychologicznej.
Pomoc w chorobie
Jak się uspokoić podczas ataku paniki? Po pierwsze, nie martw się. Możesz sam rozwiązać sytuację.
Aby to zrobić, zamknij oczy i weź powolny, głęboki oddech przez nos. Następnie wydychaj przez usta. Konieczne jest kontynuowanie tych zabiegów do czasu ustąpienia objawów lęku.
Musisz zdać sobie sprawę i zaakceptować, że atak paniki ma miejsce tu i teraz, a nie opierać się. Kiedy próbujesz się bronić, jest tylko gorzej. Posuwanie się naprzód w kierunku źródła niepokoju da pozytywny wynik.
Mózg stopniowo zdaje sobie sprawę, że niebezpieczeństwo minęło i po chwili ciało się odpręży.
Wzięcie chłodnego prysznica lub spryskanie twarzy może znacznie szybciej przywrócić cię do życia. Zimno wiąże się z szokiem, skłaniając organizm do działania i przetrwania. W tym przypadku obserwuje się spadek częstości akcji serca.
Możesz spróbować zrobić coś, co pomoże ci się uspokoić i zrelaksować. Umyj naczynia, zamieść podłogę, wyczyść półki lodówki – nudne i prozaiczne przedstawienie działa cuda.
Budząc się zlany zimnym potem, musisz wziąć ciepły prysznic, zmienić pościel i założyć ulubioną piżamę. Zwolnienie od bezpośrednich dowodów stanu lękowego, świadomość postrzega go jako coś nowego. W ten sposób możesz szybko wrócić do zwykłego trybu.
Pomoc specjalistyczna
Kontakt ze specjalistą pomoże porozmawiać o punktach, które powodują powody do niepokoju. Wspólnie można stworzyć narzędzia do radzenia sobie z atakami paniki. Zestaw nocnych ćwiczeń może stanowić podstawę naturalnego wyciszenia i odprężenia organizmu.
Rozmowa z partnerem, przyjacielem lub członkiem rodziny o przyczynie twoich zmartwień to pewny sposób na wyeliminowanie nieprzyjemnych objawów. Ciepła kąpiel lub prysznic może złagodzić objawy niepokoju poprzez zmniejszenie napięcia mięśni.
Aby zminimalizować przyczyny, dla których stan obsesyjny powraca, należy postępować zgodnie z zaleceniami. Wyeliminuj napoje alkoholowe ze swojego życia. Nie zagłuszają problemów, ale są powodem do niepokoju.
Aktywny tryb życia to klucz do egzystencji bez depresji, co oznacza, że ataki paniki nie mają podstaw. Niektóre rodzaje żywności mogą nasilać uczucie strachu. Należy je porzucić, a szczęśliwe życie bez zmartwień nie każe czekać.
Aby pozbyć się negatywnych objawów ataku paniki, musisz zrozumieć jego przyczyny. Może to wymagać terapii lub możesz poradzić sobie samodzielnie. W każdym razie zmiana będzie wymagała wysiłku.
Podczas ataków poziom lęku jest bardzo wysoki, dlatego racjonalną decyzją jest skorzystanie z wykwalifikowanej pomocy specjalisty.
Ataki paniki przed snem: gdzie szukać przyczyny?
Pierwszy atak paniki pozostaje na zawsze w pamięci VVDshnika, jako pierwsza randka w życiu standardowej osoby. Ale dla pacjenta jest to jak spotkanie z samą śmiercią – po raz pierwszy bał się o swoje życie i zwątpił w niezawodność ludzkiego ciała.
A on tak bardzo czekał i bał się nowych ataków, że wszystko zaczęło się powtarzać. Panika tak mocno splotła codzienność, że zaczęła dominować jeszcze przed snem. Co to jest? Złudzenie czy przypadek? I czy można przywrócić spokojny sen, aby rano nie czuć się kompletnie przytłoczonym?
Jak człowiek trenuje sam?
Wielu VVDshniki zastanawia się: dlaczego AP jest wyprzedzana w tym konkretnym momencie? Absolutnie każde wydarzenie z życia codziennego może należeć do „dokładnie tego”. U niektórych pacjentów podczas picia kawy z cukrem występuje kryzys adrenalinowy. Inni nie potrafią dobrze ćwiczyć na bieżni – dwie minuty i pod przykryciem. I wreszcie, wielu cierpiących na HVD doświadcza ataków paniki podczas zasypiania.
I to można nazwać najgorszym ze wszystkich momentów. Przez cały dzień pacjentka bohatersko przeżywała swój wegetatywno-naczyniowy los, a ona zaczęła go podgrzewać przed pójściem spać. Czy można usiąść na tabletkach nasennych? Ale co dalej? Spędzić całe życie na silnie uzależniających narkotykach? NIE. Możesz „odebrać” panikę z wieczornej pory, ale najpierw musisz zrozumieć, dlaczego obejmuje cię właśnie w okresie kładzenia się do łóżka.
Ataki paniki mają zdumiewającą właściwość „naprawiania” pewnych zdarzeń. Układ nerwowy WWDsznika jest ułożony w bardzo oryginalny sposób: swoją nadwrażliwą psychiką „umieszcza” drażniącego w określonej sytuacji i zaczyna wierzyć, że w następnej podobnej sytuacji znów poczuje się źle. Wszyscy wiedzą, jak tresuje się zwierzęta i dlaczego potrzebują smakołyków i kar.
Zwierzę instynktownie ustala, gdzie się bać i gdzie przynieść różdżkę. A jeśli zwierzę, dostając się na lekcję tresury, przyzwyczaja się w końcu do spełniania wymagań właściciela, aby nie zostać ukaranym („przeżyć”), to ciało, wpadając w utrwaloną w pamięci sytuację („niebezpieczeństwo”), w w ten sam sposób „przeżywa”, wywołując naturalny stres.
A człowiekowi, w przeciwieństwie do swoich mniejszych braci, czasem wystarczy jeden jasny kryzys, aby trwale utrwalić w głowie instynkt przetrwania. Pierwszy PA przed pójściem spać zdarza się z reguły przez przypadek. A jeśli dana osoba jest wystarczająco przestraszona w tym momencie, gwarantowane jest utrwalenie instynktu.
Podnosimy kotwice
Mężczyzna ma szczęście. Wszystko, co robi z nim jego figlarna psychika, można naprawić. I możesz bardzo szybko naprawić sytuację, zasypiając, jeśli zrozumiesz, że musisz działać nie na ciele, ale na myślach. Tak, tak, własne myśli, które stają się jedynym powodem uruchomienia instynktu przetrwania – ataku paniki.
Ci, którzy zmuszają się do zasypiania za pomocą leków, myśląc tylko o pęknięciu serca lub śmierci we śnie, z reguły mogą przejść ciężki kryzys w środku nocy. Twoim celem jest odzwyczajenie się od czekania na ataki paniki przed snem.
VSDshniki „z doświadczeniem” są zapisywane następującymi metodami:
- Czytanie ciekawej literatury przed pójściem spać (możesz skorzystać z telefonu komórkowego). Ale teksty nie powinny w żaden sposób stykać się z VVD, a tym bardziej z chorobami, które w ogóle nie mają związku ze sprawą. Nie musisz się bać! Możesz zacząć czytać długą powieść lub ciekawe przepisy kulinarne. Najważniejsze jest to, że informacje, które czytasz, są dla Ciebie interesujące i przydatne. I tak, będzie wspaniale, jeśli pod nim zaśniesz. Nawiasem mówiąc, teksty można zastąpić oglądaniem talk show. Wielu VVDshniki doskonale zasypia pod mamroczącymi głosami prezentera telewizyjnego.
- Jeśli herbata z miętą lub melisą pomaga Ci odwrócić myśli od strasznych tematów na przyjemniejsze, wypij je przed snem. Pamiętaj jednak, że zielona herbata zwiększa tętno, więc nie parz torebek ani liści wrzątkiem. Temperatura wody (wcześniej przegotowanej) powinna wynosić około 80 stopni, więc stężenie substancji zwiększających napięcie ciała (i odpowiednio dostrajających się do PA) będzie niskie, a efekt uspokajający pozostanie.
- Idź spać 2-3 godziny wcześniej niż zwykle. Zwykły efekt czasu natychmiast zniknie i podświadomie „będziesz wiedział”, że PA nie przyjdzie teraz, ale dopiero po trzech godzinach. W tym czasie możesz zasnąć dziesięć razy. Psychiką można się bawić, można ją oszukać.
- Jeśli jednak załamałeś się pod naporem zbliżającego się kryzysu, staraj się nie wpuścić go do swojego organizmu. Zrelaksuj się jak najbardziej, wdychaj dużą porcję powietrza i wstrzymaj oddech. Następnie wydychaj powoli i powoli. Zadzwoń do przyjaciela. Przytul kota. Zrób wszystko, by odwrócić myśli od tego, że „adrenalina zaraz zawładnie twoim nieszczęsnym ciałem”.
- Spróbuj spać w pozycji embrionalnej. Osoba zwinięta w kłębek podświadomie pamięta, jak była w łonie matki, gdzie nic mu nie zagrażało. Wielu osób z HSD radzi sobie w ten sposób z atakami paniki przed snem.
- Sprawdź swój kręgosłup! Jak często nieudana postawa na niewygodnym łóżku prowadzi do uszczypnięcia nerwu przez kręgi, wystąpienia skurczów dodatkowych, strachu i oczywiście gwałtownego wyrzutu adrenaliny. Wszystkie te łańcuchy są takie naturalne. Odwiedź neurologa i przekonaj się sam.
Jeśli nie udało Ci się samodzielnie poradzić sobie z kryzysami przed snem, pamiętaj: zawsze możesz liczyć na pomoc psychoterapeuty. Pomoże Ci podnieść kotwice i płynąć dalej bez skupiania się na „niebezpiecznej” sytuacji. Wtedy Morfeusz nie będzie kazał ci czekać.
” alt = „Ataki paniki przed snem: gdzie szukać przyczyny?”>
Ataki paniki w nocy
Ataki paniki w nocy mogą prowadzić do czasowego paraliżu i bezprzyczynowego strachu. Taki stan zakłóci pełny odpoczynek, co doprowadzi do tego, że osoba zacznie odczuwać ciągłe zmęczenie.
Ataki paniki mogą być stałe lub występować sporadycznie.
Opis choroby
Naruszenie jest dość łatwe do opisania: budzę się nagle w nocy w panice. Ten problem często występuje w nocy. Ciche i spokojne otoczenie, ciemność sprzyjają zaostrzeniu wrażliwości. Każdy hałas będzie postrzegany jako zagrożenie.
Ważne! Ataki paniki są irracjonalne.
W tym stanie nie można normalnie spać. Osoba ma zmęczenie, drażliwość, problemy z emocjami. Czas snu jest bardzo ważny dla dobrego wypoczynku. Bez niej spada poziom odporności, pogłębiają się choroby przewlekłe, zwiększa się wrażliwość na bakterie i wirusy.
Nocne ataki paniki występują u osób wrażliwych, skłonnych do hipochondrii, mających słaby układ nerwowy. Neurotyczność jest dziedziczna, dlatego jeśli jedno z rodziców cierpiało na nerwicę, to z dużym prawdopodobieństwem będą ją miały jego dzieci.
Traumatyczne sytuacje mogą również prowadzić do nieuzasadnionej paniki. Dotyczy to zwłaszcza dzieci. Nieoczekiwany strach w ciemności doprowadzi do tego, że osoba podświadomie zawsze zaczyna się bać.
Dokładna etiologia napadów paniki nie jest znana. Eksperci uważają, że pewną rolę odgrywa połączenie czynników biologicznych i psychologicznych.
Objawy
Atak lęku nocnego zaczyna się od tego, że pacjent nagle się budzi. Ogarnia go uczucie nieuzasadnionego strachu, który natychmiast przeradza się w panikę.
Może wystąpić uczucie drętwienia
Ze strony ciała atak paniki objawia się kołataniem serca, wzmożoną potliwością, drżeniem, zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami i bólem głowy. Wzrasta ciśnienie, co również daje szereg nieprzyjemnych doznań.
Nagły atak paniki nie zawsze jest standardem. Z tego powodu może to być trudne do ustalenia. Niezwykłym objawem jest utrata lub pogorszenie wzroku. Dzieje się tak u osób skłonnych do zachowań histerycznych.
Nietypowym objawem jest utrata głosu. W tym stanie osoba nie może nic powiedzieć. Choroba może objawiać się zaburzeniami koordynacji, drgawkami, omdleniami.
Jeśli nagle wstaniesz z krwi, twoja głowa może się jeszcze bardziej zakręcić. W takim przypadku lepiej wezwać lekarza i poczekać na jego przybycie.
Przyczyny
Ataki paniki mogą wystąpić o różnych porach dnia. Często zawsze pojawiają się w określonym czasie. We śnie kontrola mózgu nad ciałem jest zmniejszona, więc istnieje większe prawdopodobieństwo ataku.
Czynnik psychogenny
Częsty stres, podejrzliwość, zwątpienie, hipochondria, życie w gorących punktach – wszelkie aspekty psychologiczne mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie człowieka. Zaburzenie może rozwinąć się w ciągu życia w niesprzyjających warunkach: są to skandale, kłótnie, konflikty, upokorzenia.
Czynnik fizjologiczny
Jeśli uczucie strachu pojawia się w nocy u osoby dorosłej, to bez powodu tak się nie dzieje. Niewydolność hormonalna, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, długotrwałe choroby zakaźne prowadzą do osłabienia organizmu.
Ważne! Ataki paniki mogą pojawić się w każdym wieku.
Niewłaściwe odżywianie z niedoborem witamin i minerałów, alkohol i narkotyki powodują nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego. W takiej sytuacji mózg może nie działać prawidłowo.
Czynnik dziedziczny
Rozwój genetyki sprawia, że coraz więcej uwagi poświęca się chorobom, które mogą być przenoszone od rodziców. Wiele zaburzeń ma charakter genetyczny. Fobie, hipochondria, wrażliwość mogą być cechami ciała.
Największe prawdopodobieństwo transmisji występuje, gdy oboje rodzice są chorzy na nerwice. Mają też specjalny model edukacji. Często się psują, krzyczą, rozkazują. Dziecko z racji wieku odbiera je dosłownie.
Na przykład każą mu umyć ręce, inaczej bakterie go zabiją. Dziecko postrzega wtedy cały świat jako wrogi.
Czy nocne ataki paniki są niebezpieczne?
Nie każda osoba może powiedzieć, że cierpi na podobny problem. Dlatego jeśli może powiedzieć „Budzę się w nocy z uczuciem strachu i niepokoju”, to musi być leczony.
Nie możesz umrzeć od ataku, ale możesz stracić normalne życie
Przy takiej chorobie osoba nie odpocznie w pełni. Stopniowo liczba ataków wzrasta, nerwowość tylko pogorszy sytuację. Mogą pojawić się w ciągu dnia, co zacznie przeszkadzać w pracy.
Dlatego ważne jest, aby zająć się problemem od momentu jego wystąpienia. W takim przypadku istnieje większa szansa na pozbycie się go.
Metody leczenia
Aby skutecznie pozbyć się problemu, musisz zastosować kompleksową terapię. Tylko połączenie psychoterapii, farmakoterapii, fizjoterapii da efekty. Ataki paniki należy leczyć od momentu ich pierwszego pojawienia się.
Do terapii lekowej przepisywane są leki przeciwdepresyjne, uspokajające, witaminy z grupy B. Wszystko to pomaga przywrócić funkcjonowanie organizmu, złagodzić objawy ataków.
Ważne! Leki powinny być przepisywane wyłącznie przez lekarza, ponieważ zwiększenie dawki leków doprowadzi do negatywnych konsekwencji.
Psychoterapia ma na celu zidentyfikowanie przyczyn naruszenia, wypracowanie problemu. Specjalista pokazuje osobie, jak radzić sobie z napadami. Fizjoterapia to masaż, wychowanie fizyczne i inne zabiegi. Ich celem jest wzmocnienie i odprężenie organizmu.
profilaktyka
Człowiek zawsze może się czegoś bać, jest to normalna właściwość psychiki. W przypadku drgawek reakcja obronna organizmu jest patologiczna. Każda osoba ma atak paniki z różnych powodów.
Zdrowy tryb życia pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji.
Prawidłowe odżywianie, rezygnacja ze złych nawyków, zmniejszanie ilości stresu pozytywnie wpływa na człowieka. Aktywność fizyczna pozwala na dobry i zdrowy sen.
Przy wysokim poziomie podejrzliwości konieczne jest zmniejszenie ilości traumatycznych informacji. Dlatego nie możesz oglądać wiadomości, czytać gazet, ogólnie powinieneś chronić się przed negatywnymi informacjami.
Zasypianie powinno być wygodne: cisza, ciemność w pokoju, brak włączonego telewizora. Możesz słuchać relaksującej muzyki lub medytować. W takich warunkach sen będzie mocny i spokojny.
Ulga w ataku
W przypadku ataku paniki musisz działać szybko. Aby się uspokoić, weź powolne, głębokie oddechy. Można je policzyć zamykając oczy, koncentrując się na doznaniach.
Jeśli dana osoba musiała się obudzić, ważne jest, aby spróbować ponownie zasnąć. Aby to zrobić, musisz być rozproszony, na przykład licząc meble w pokoju lub korzenie książek.
Niektórzy ludzie w momencie gwałtownego przebudzenia zaczynają krzyczeć. Nie próbuj tłumić tego uczucia. Po tym pacjent powinien natychmiast zacząć oddychać powoli i głęboko.
Każdy może nauczyć się, jak szybko zatrzymać atak samodzielnymi działaniami. Aby to zrobić, musisz przestrzegać dwóch zasad: jest to spokój i abstrakcja. Aby zasnąć można napić się ciepłej herbaty lub posłuchać relaksującej muzyki.
Kiedy pojawiają się ataki paniki, musisz wiedzieć, dlaczego się pojawiają. Tylko to pomoże w przeprowadzeniu skutecznego leczenia.
Wideo
Jak pokonać ataki paniki przed snem?
Każdy, kto nie lubił spać w dzieciństwie, w wieku dorosłym wspomina to ze zdziwieniem. Pójście do łóżka to długo wyczekiwane wydarzenie pracowitego, ciężkiego dnia, ale jakiś Morfeusz nie pojawia się od razu. Najpierw pojawia się wyniszczający atak paniki typu „napraw koc”.
Jeśli wcześniej adrenalina układała tańce we krwi tylko w ciągu dnia lub wieczorem, to dlaczego zaczęło się to dziać w nocy? W najbardziej niepożądanej porze dnia, kiedy każda minuta odpoczynku jest na wagę złota.
Noc – przypadek czy schemat?
Ataki paniki podczas zasypiania mają dokładnie takie same mechanizmy wyzwalające jak inne kryzysy. W w pewnym momencie osoba była „pokryta adrenaliną” i to go przeraziło – pojawiła się „kotwica”. Psychika wiąże się nie tylko z porą dnia, ale także z sytuacjami (zatłoczony tłum, duszny transport), czynnościami (spożywanie określonych pokarmów, słuchanie muzyki, bieganie), a nawet ukrytymi przed nami podświadomymi obrazami.
Nie można zatem powiedzieć, że noc jest najczęstszą porą PA, a senność w jakiś sposób wpływa na uwalnianie adrenaliny do krwi. To tylko sytuacja, która zakorzeniła się w psychice panikarza i przekształciła się w odruch. Gdy tylko ciemność gęstnieje, a pierwsze oznaki zmęczenia zaczynają powodować senność, odruch natychmiast działa i rozpoczyna się „taniec adrenaliny”:
- Po pierwsze, puls jest zaburzony. Często człowiek odczuwa gwałtowne pchnięcie (dodatkowy skurcz), po którym następuje natychmiastowa panika („mam zawał, umieram, karetka pogotowia”). Uwalnianie adrenaliny obejmuje tachykardię, czasami zbyt silną – do 160 uderzeń. min. Przestraszony jeszcze bardziej panikarz jest już bliski wrzasku i rzucania się po mieszkaniu. Noc to szczególny czas. W tej chwili wszyscy wokół śpią i nie zawsze jest wystarczająco dużo siły moralnej, aby obudzić nawet własne gospodarstwo domowe, a nie sąsiada na werandzie. Dlatego doświadczając napadów paniki przed pójściem spać, człowiek czuje się szczególnie bezradny („Umrę i nikt nie usłyszy, bo jest noc i wszyscy od dawna śpią”), co zmusza go do „po prostu w przypadku” wybierz „03”. Gdy tylko ratownik pojawi się na progu, kryzys z reguły już odpuszcza, ale niektóre jego objawy mogą się utrzymywać.
- Ręce i stopy marzną – nawet gruba kołdra z wełnianymi skarpetami nie uratuje.
- Rozdzierający strach przed śmiercią nie daje spokoju.
- Niekiedy przypadkowi towarzyszą silne skurcze dodatkowe, które są prawdziwym sprawdzianem dla panikarza.
- Będąc w błędnym kole strachu i adrenaliny, człowiek odczuwa pewne zniekształcenie rzeczywistości, nawet czas płynie innym trybem. Czasami wydaje się, że minęło nie 5 minut, ale tydzień. W stanie stresu trudno jest myśleć i odpowiednio ocenić sytuację, myśli są ciągle zdezorientowane.
- Oddychanie jest zaburzone, często dochodzi do hiperwentylacji płuc, przez co osobie wydaje się, że się dusi, chociaż płuca w tym momencie są przesycone tlenem. A spokojne, miarowe oddychanie w dłoni zajmie tylko pięć minut, ponieważ wszystko wróci do normy.
- Głowa się kręci, może boleć i uciskać klatkę piersiową w środku, a to z reguły jest tylko echem rozegranego ośrodkowego układu nerwowego. W rzeczywistości wszystko jest w porządku z sercem i nie dochodzi do zawału serca ani udaru mózgu.
Ale najważniejszym objawem jest kolejne wzmocnienie Twojego odruchu. Osoba jest pewna: ataki paniki przed pójściem spać będą się powtarzać nieustannie, każdej nocy. To przekonanie mocno zakotwicza „kotwicę” w jego podświadomości i oczywiście ten odruch działa na piątkę z plusem, gdy tylko zaczniesz przygotowywać się do snu.
Przyczyny nocnego drżenia
Główna przyczyna PA leży w psychice i ważne jest, aby to zrozumieć. Takich stanów nie leczy się lekami i nie ustępują „nagle”. Jeśli kryzysy zaczęły często dawać się odczuć, oznacza to, że dana osoba przechodzi pewną zmianę w ośrodkowym układzie nerwowym i psychice. I ten proces z reguły ma w większości przypadków motywy duchowe.
Psychologowie, psychiatrzy i terapeuci wymieniają kilka głównych czynników, które powodują ataki paniki (i tutaj nie można wyróżnić nocnych kryzysów jako szczególnych, ich przyczyny są takie same jak w przypadku innych przypływów adrenaliny):
- Genetyka. W przypadku alarmujących rodziców dzieci często stają się ASD lub cierpią na jakieś zaburzenia psychiczne.
- Cechy indywidulane. Podejrzliwe, artystyczne, kreatywne natury zawsze mają specjalny kącik na stres w duszy. Czasem pomaga w tworzeniu gór w świecie kreatywności, ale nocą nie jest najlepszym towarzyszem.
- Traumy psychiczne dzieci. Wszelkie niekorzystne, stresujące wydarzenia z wczesnego dzieciństwa często przeradzają się w zaburzenia psychiczne w wieku dorosłym. Rozwód rodziców, surowe kary, pogryzienie przez psa czy pożar – wszystko to pozostawia w sobie ślady. A jeśli nie widzimy problemów, to nie znaczy, że ich nie ma.
- Przewlekły stres, brak snu, niezdrowy tryb życia, złe nawyki – wydawać by się mogło, że nie odnoszą się bezpośrednio do ludzkiej duszy, ale nerwy są poszarpane przyzwoicie. I to jest kolejny czynnik, który powoduje, że w psychice dzieje się coś złego.
Dlatego nie ma sensu iść do kardiologa i narzekać na szaleńczo łomoczące serce – to nie ma z tym nic wspólnego. Nie ma sensu prosić terapeutę o przepisywanie tabletek nasennych – nie da się na tym siedzieć całe życie, kiedyś trzeba będzie odstawić i co wtedy? Najpewniejszym posunięciem jest udanie się do psychoterapeuty i znalezienie psychicznej przyczyny napadów paniki podczas zasypiania. I oczywiście świadoma praca nad sobą ma ogromne znaczenie.
Ta sztuczka jest również całkiem odpowiednia: przesuń zwykłe chodzenie do łóżka o 1-2 godziny w górę lub w dół. Niektórym panikarzom pomogło to oszukać własny odruch: nowe czasy – nowe okoliczności, w których „kotwica” nie zdążyła jeszcze zdobyć przyczółka.