Dlaczego komputer włącza się po uśpieniu
Dlaczego sam komputer budzi się z trybu uśpienia: przyczyny, co robić?
Dlaczego sam komputer budzi się ze snu? Problem pojawia się częściej w Windows 8.1 i 10 na różnych konfiguracjach PC. W większości przypadków budzi się automatycznie po zainstalowaniu aktualizacji systemu operacyjnego.
Przyczyny nagłego przebudzenia
Istnieje kilka głównych winowajców, którzy mogą spontanicznie obudzić komputer ze stanu uśpienia:
- Włączone budziki. Często problem występuje, jeśli zegary wznawiania mogą przerywać tryb uśpienia lub hibernacji. Jeśli taki scenariusz ma miejsce, problem można rozwiązać, wyłączając je w menu Opcje zasilania.
- Adapter sieciowy . Jeśli korzystasz z połączenia przewodowego, najprawdopodobniej przyczyną budzenia komputera jest karta sieciowa. Aby to zrobić, na karcie Zarządzanie energią wyłącz wybudzanie komputera przez adapter.
- Zaplanowane zadanie defragmentacji dysku. Kolejny potencjalny powód, dla którego komputer budzi się ze snu. W menu Defragmentator dysków wyłącz automatyczne uruchamianie w harmonogramie.
- Bezprzewodowa klawiatura i mysz. Te podłączone urządzenia mogą powodować nagłe okresy wybudzania. Wyłączając, zidentyfikuj urządzenie i ogranicz jego wpływ na tryb uśpienia.
- Dopasowanie Magic Packet i Wake On Pattern . Istnieją dwa ustawienia karty sieciowej, dzięki którym komputer również nagle wybudza się ze stanu uśpienia. Wyłącz te dwie opcje w ustawieniach adaptera.
Metoda 1: Wyłącz liczniki czasu budzenia
Zegar wznawiania to konfigurowalne zdarzenie czasowe, które budzi komputer z trybu hibernacji lub uśpienia.
Domyślnie system Windows jest skonfigurowany w taki sposób, że tylko główne liczniki czasu mogą zakłócać sesje uśpienia.
- Wyświetl okno dialogowe „Uruchom”, naciskając klawisze Win + R. Wpisz control.exe, potwierdź polecenie uruchomienia, naciskając Enter, aby wejść do Panelu sterowania.
- Znajdź kartę Opcje zasilania, korzystając z funkcji wyszukiwania w prawym górnym rogu.
- W menu sprawdź, który plan zasilania jest aktywny i kliknij łącze „Konfigurowanie planu zasilania”.
- Jeśli korzystasz z kilku planów posiłków, musisz powtórzyć wszystkie kroki dla każdego, z którego często korzystasz.
- W ustawieniach kliknij link „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”. Przewiń w dół do menu „Uśpienie” i kliknij ikonę „+”, aby rozwinąć wszystkie dostępne opcje.
- Następnie rozwiń menu „Zezwól na zegary budzenia” i wyłącz wartości baterii i prądu przemiennego.
- Kliknij przycisk Zastosuj, aby zapisać bieżącą konfigurację.
Po ponownym uruchomieniu komputera przełącz go w tryb uśpienia i sprawdź, czy samoistnie się wybudza. Jeśli nadal budzi się sam, przejdź do następnego rozwiązania.
Metoda 2: Wyłącz ustawienia budzenia na karcie sieciowej
Drugą najważniejszą rzeczą do naprawienia jest uniemożliwienie sprzętowi budzenia komputera ze stanu uśpienia w Menedżerze urządzeń.
Wiele instrukcji krok po kroku:
- Naciśnij Klawisz Windows + R, aby otworzyć okno dialogowe Uruchom. Wpisz polecenie devmgmt.msc , kliknij Enter.
- W menedżerze rozwiń zakładkę związaną z kartami sieciowymi. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy aktywną kartę sieciową i wybierz „Właściwości”.
- Kliknij kartę Zarządzanie energią. Odznacz „Pozwól temu urządzeniu obudzić komputer” i kliknij OK, aby zapisać zmiany.
Zrestartuj swój komputer. Sprawdź, czy się obudzi po wprowadzeniu powyższych zmian.
Metoda 3: Wyłącz automatyczną defragmentację dysku
Innym rozwiązaniem, po którym komputer przestał samoistnie wybudzać się z trybu uśpienia, jest wyłączenie automatycznej defragmentacji dysku.
Naciśnij razem Windows + R, aby wyświetlić okno dialogowe Uruchom. Wpisz dfrgui i potwierdź uruchomienie polecenia za pomocą Enter.
Kliknij przycisk „Ustaw harmonogram”. W następnym oknie odznacz „Uruchom zgodnie z harmonogramem (zalecane)”.
Uwaga: Ta procedura wyłączy zaplanowane zadanie. Dlatego jeśli uznasz tę metodę za skuteczną, będziesz musiał od czasu do czasu powracać do tego ekranu i ręcznie defragmentować dyski.
Jeśli ta metoda nie rozwiąże problemu, komputer nadal samodzielnie wybudza się ze stanu hibernacji, przejdź do następnej metody.
Metoda 4: Zidentyfikuj urządzenia, które budzą komputer
Użyj wiersza polecenia, aby określić, które podłączone urządzenia (inne niż karta sieciowa) powodują nagłe wybudzenie systemu ze stanu uśpienia.
Wyświetl okno Uruchom, naciskając jednocześnie Windows + R. Wpisz cmd , naciśnij Ctrl + Shift + Enter, aby otworzyć wiersz polecenia z uprawnieniami administratora.
W powłoce wpisz następujące polecenie, które wyświetli wszystkie urządzenia, które mogą obudzić komputer:
powercfg -devicequery wake_armed
Teraz, zgodnie z tą listą, musisz wyłączyć każdy (jeden po drugim), aż znajdziesz winowajcę. Aby to zrobić, użyj następującego polecenia, które wyłącza zdolność urządzenia do budzenia systemu ze stanu uśpienia:
powercfg -devicedisablewake „nazwa urządzenia”
Po znalezieniu problematycznego urządzenia użyj polecenia, aby ponownie włączyć sprawdzone urządzenia:
powercfg -deviceenablewake „nazwa urządzenia”
Włóż komputer w stan uśpienia i zobacz, czy sam się obudzi.
Metoda 5: Dezaktywuj pakiet „magiczny”.
Wyłączenie dwóch opcji: Wake On Magic Packet i Wake on Pattern Match gwarantuje, że karta sieciowa nie będzie już mogła wybudzać komputera ze stanu uśpienia.
Wywołaj okno Uruchom (Okno + R). Wpisz ms-settings: network-vpn , potwierdź uruchomienie polecenia za pomocą Enter.
W zakładce VPN kliknij „Zarządzaj sieciami i udostępnianiem”. Następnie kliknij aktywną kartę sieciową w prawym górnym rogu ekranu.
Na ekranie stanu karty sieciowej kliknij Właściwości. Kliknij kartę Sieć i kliknij opcję Konfiguruj pod aktywną kartą sieci bezprzewodowej.
Na ekranie właściwości przejdź do karty Zaawansowane i przewiń w dół do opcji Wake on Magic Packet. Zmień jego wartość na Wyłączone. Zrób to samo dla opcji Wake on pattern match.
Włóż komputer w stan uśpienia i zobacz, czy sam się obudzi.
Windows 10 budzi się lub budzi się automatycznie
Dość powszechną sytuacją, z jaką mogą spotkać się użytkownicy systemu Windows 10, jest to, że laptop lub komputer sam się budzi lub sam się włącza. Ten proces może się zdarzyć w najbardziej nieodpowiednim momencie, na przykład włączenie laptopa w nocy bez podłączenia do sieci.
Możliwe są następujące scenariusze:
- Laptop lub komputer włącza się natychmiast po wyłączeniu.
- System Windows 10 włącza się automatycznie w losowych momentach. Często dzieje się tak, gdy użytkownik nie używa opcji „Zamknij”, ale wyłącza laptopa. Komputer można również skonfigurować tak, aby przechodził w tryb uśpienia po określonym czasie bezczynności, co może nastąpić po zakończeniu przepływu pracy.
W tym artykule rozważymy drugą opcję – spontaniczne uruchomienie laptopa lub komputera z systemem Windows 10 lub wybudzenie ze snu, bez żadnych działań ze strony użytkownika.
Powody, dla których system Windows 10 budzi się ze snu
Aby ustalić powód, dla którego laptop lub komputer się budzi, musisz wyświetlić zdarzenia systemu Windows 10. Możesz je otworzyć, wpisując pasek zadań Podglądu zdarzeń w pasku wyszukiwania, a następnie uruchomić znaleziony element z wyników wyszukiwania.
Otworzy się okno, w którym po lewej stronie wybierz „Dzienniki systemu Windows”, a następnie kliknij „System”. Teraz kliknij „Current log filter” w prawym panelu.
Korzystając z ustawień filtra w menu „Źródła zdarzeń”, musisz wybrać „Narzędzie do rozwiązywania problemów z zasilaniem” i zastosować filtr. Pozostaną tam tylko takie elementy, które będą nas interesować w kontekście spontanicznego startu systemu.
Dane dla każdego z tych zdarzeń będą zawierać informacje „źródło wyjścia”, które wskazują przyczynę wybudzenia laptopa lub komputera.
- Przycisk zasilania. Użytkownik sam włącza komputer za pomocą odpowiedniego przycisku.
- Urządzenie wejściowe HID. Informuje o wyjściu systemu z trybu uśpienia po wykonaniu czynności z różnymi urządzeniami wejściowymi (poruszył myszką, nacisnął klawisz).
- adapter sieciowy. Karta sieciowa jest skonfigurowana tak, że może inicjować budzenie laptopa lub komputera przy połączeniu przychodzącym.
- Regulator czasowy. System Windows 10 został obudzony przez zaplanowane zadanie. Na przykład w celu pobrania i zainstalowania aktualizacji lub automatycznej konserwacji systemu.
- Otwieranie pokrywy laptopa.
- Nie podano. Nie ma tutaj żadnych informacji. Wskazana jest tylko godzina budzenia. Podobne elementy to standardowe sytuacje dla prawie wszystkich laptopów. Często kolejne udane akcje są w stanie zatrzymać automatyczne wyjście ze stanu uśpienia, chociaż nie ma informacji o źródle wyjścia.
Najczęstsze przyczyny samoczynnego i nieoczekiwanego dla użytkownika włączania się komputera związane są z możliwością wybudzenia urządzeń peryferyjnych, aktualizacjami systemu i automatyczną konserwacją systemu Windows 10.
Wyłączanie automatycznego trybu budzenia
Urządzenia komputerowe, w tym liczniki czasu i karty sieciowe, mogą wpływać na samoczynne włączanie systemu Windows 10. Automatyczna konserwacja systemu umożliwia osobne włączenie komputera lub laptopa.
Zapobiegaj budzeniu komputera przez urządzenia
Otrzymujemy listę urządzeń, które mają wpływ na włączenie wybudzania systemu Windows 10:
- Uruchom wiersz poleceń jako administrator.
- Wpisz powercfg -devicequery wake_armed.
Lista urządzeń pojawi się w postaci, w jakiej są wskazane w menedżerze urządzeń.
Aby wyłączyć możliwość budzenia systemu, musisz przejść do menedżera urządzeń, znaleźć żądane urządzenie, kliknąć je prawym przyciskiem myszy, wybrać „Właściwości”.
W sekcji „Opcje zasilania” wyłącz opcję „Zezwól temu urządzeniu na wyjście z komputera…” i zastosuj ustawienia.
Teraz powtórz te same kroki dla pozostałych urządzeń.
Wyłączanie timerów budzenia
Aby wyświetlić aktywne liczniki czasu wznawiania systemu, uruchom wiersz polecenia jako administrator i uruchom polecenie powercfg -waketimers.
W rezultacie pojawi się harmonogram zadań z listą takich zadań, które w razie potrzeby mogą włączyć komputer.
Możesz wyłączyć liczniki czasu dla określonych zadań lub całkowicie dla wszystkich zadań.
Podczas wykonywania określonego zadania wyłączamy możliwość wyjścia z trybu uśpienia:
- Otwórz Harmonogram zadań systemu Windows 10.
- Znajdź określone zadanie w raporcie powercfg.
- We właściwościach tego zadania, w sekcji „Warunki” odznacz „Obudź komputer, aby ukończyć zadanie”. Zapisujemy zmiany.
Zrzut ekranu w raporcie powercfg w drugim zadaniu o nazwie Reboot pokazuje automatycznie utworzone zadanie dla systemu Windows 10 po otrzymaniu kolejnej partii aktualizacji. W tym przypadku ręczne wybudzanie może nie działać.
Teraz całkowicie wyłącz liczniki czasu:
- Przejdź do Panelu sterowania, wybierz menu Opcje zasilania. Otwórz ustawienia dla bieżącego schematu zasilania.
- Kliknij „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”.
Po wykonaniu czynności program planujący nie będzie mógł wybudzić systemu ze stanu uśpienia.
Wyłączanie budzenia ze stanu uśpienia, gdy system Windows 10 jest automatycznie włączany
W systemie Windows 10 domyślnie wykonywana jest codzienna konserwacja systemu, która może włączyć komputer. Jeśli laptop lub komputer budzi się w nocy, często tak jest.
Aby zapobiec przebudzeniu, postępuj zgodnie z instrukcjami:
- Otwórz Panel sterowania, wybierz „Centrum bezpieczeństwa i konserwacji”.
- Rozwiń menu „Konserwacja” i kliknij „Zmień ustawienia usługi”.
Być może bardziej sensowne byłoby, zamiast wyłączania budzenia w celu automatycznej konserwacji, zmiana czasu rozpoczęcia zadania. Odbywa się to w tym samym oknie. Sama funkcja jest przydatna, obejmuje automatyczną defragmentację HDD (nie jest wykonywana dla SSD), aktualizacje, sprawdzanie złośliwego oprogramowania i inne zadania.
W niektórych sytuacjach wyłączenie „szybkiego uruchamiania” pomaga rozwiązać problem.
System Windows 10 sam się włącza lub budzi
Jedną z sytuacji, z jaką może spotkać się użytkownik systemu Windows 10, jest samoczynne włączenie lub wybudzenie komputera lub laptopa ze stanu uśpienia, co może nie nastąpić w najbardziej odpowiednim momencie: na przykład, jeśli laptop włączy się w nocy i nie jest podłączony do sieci.
Istnieją dwa główne możliwe scenariusze tego, co się dzieje
- Komputer lub laptop włącza się natychmiast po wyłączeniu, ten przypadek jest szczegółowo opisany w instrukcji Windows 10 się nie wyłącza (zwykle problem stanowią sterowniki chipsetu i problem można rozwiązać instalując je lub wyłączając szybkie uruchamianie systemu Windows 10 ) i system Windows 10 uruchamia się ponownie po zamknięciu.
- System Windows 10 włącza się sam w losowych momentach, na przykład w nocy: zwykle dzieje się tak, jeśli nie używasz opcji Zamknij, ale po prostu zamknij laptopa lub komputer jest skonfigurowany tak, aby zasypiał po pewnym czasie bezczynności, chociaż może się to zdarzyć po zakończeniu pracy.
W tym przewodniku omówimy drugą opcję: losowe włączanie komputera lub laptopa z systemem Windows 10 lub wybudzanie ze snu bez żadnych działań z Twojej strony.
Jak dowiedzieć się, dlaczego system Windows 10 się budzi (budzi się ze snu)
Aby dowiedzieć się, z jakiego powodu komputer lub laptop się budzi, przydatny jest Podgląd zdarzeń systemu Windows 10. Aby go otworzyć, zacznij wpisywać „Podgląd zdarzeń” w wyszukiwaniu na pasku zadań, a następnie uruchom znaleziony element z wyników wyszukiwania .
W oknie, które zostanie otwarte, w lewym panelu wybierz „Dzienniki systemu Windows” – „System”, a następnie w prawym panelu kliknij przycisk „Filtruj bieżący dziennik”.
W ustawieniach filtrów w sekcji „Źródła zdarzeń” wybieramy „Power-Troubleshooter” i stosujemy filtr – w podglądzie zdarzeń pozostaną tylko te elementy, które nas interesują w kontekście samoistnego włączania się systemu.
Informacje o każdym z tych zdarzeń będą między innymi zawierać pole „Źródło wyjścia” wskazujące przyczynę wybudzenia komputera lub laptopa.
Możliwe źródła wyjściowe:
- Przycisk zasilania – kiedy sam włączasz komputer za pomocą odpowiedniego przycisku.
- Urządzenia wejściowe H > Zwykle przyczyną niespodziewanego dla użytkownika samego komputera włączającego się są takie czynniki, jak zdolność urządzeń peryferyjnych do budzenia go ze stanu uśpienia, a także automatyczna konserwacja systemu Windows 10 i praca z aktualizacjami systemu.
Jak wyłączyć automatyczne wybudzanie z trybu uśpienia
Jak już wspomniano, na samoczynne włączanie systemu Windows 10 mogą mieć wpływ urządzenia komputerowe, w tym karty sieciowe, oraz timery ustawione w harmonogramie zadań (co więcej, niektóre z nich powstają podczas pracy – na przykład po automatycznym pobraniu regularnych aktualizacje). Oddzielnie możesz włączyć laptopa lub komputer i automatycznie konserwować system. Przeanalizujmy wyłączenie tej funkcji dla każdego elementu.
Zapobiegaj budzeniu komputera przez urządzenia
Aby uzyskać listę urządzeń, które budzą system Windows 10, możesz wykonać następujące czynności:
- Uruchom wiersz polecenia jako administrator (możesz to zrobić z menu dostępnego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy przycisku Start).
- Wpisz polecenie powercfg -devicequery wake_armed
Zobaczysz listę urządzeń pojawiających się w Menedżerze urządzeń.
Aby wyłączyć możliwość budzenia systemu, przejdź do menedżera urządzeń, znajdź żądane urządzenie, kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”.
Na karcie Opcje zasilania wyłącz opcję „Zezwól temu urządzeniu na wybudzenie komputera” i zastosuj ustawienia.
Następnie powtórz to samo dla pozostałych urządzeń (możesz jednak nie chcieć wyłączać możliwości włączania komputera przez naciskanie klawiszy na klawiaturze).
Jak wyłączyć liczniki czasu budzenia
Aby sprawdzić, czy w systemie są aktywne liczniki czasu budzenia, możesz uruchomić wiersz polecenia jako administrator i użyć polecenia: powercfg – wyłączniki czasowe
W wyniku jego wykonania w Harmonogramie zadań zostanie wyświetlona lista zadań, które w razie potrzeby mogą włączyć komputer.
Istnieją dwie opcje wyłączania liczników czasu budzenia — wyłącz je tylko dla określonego zadania lub całkowicie dla wszystkich bieżących i kolejnych zadań.
Aby wyłączyć możliwość budzenia ze snu podczas wykonywania określonego zadania:
- Otwórz Harmonogram zadań systemu Windows 10 (można go znaleźć, wyszukując na pasku zadań).
- Znajdź ten w raporcie powercfg zadanie (ścieżka do niego jest również wskazana, NT TASK w ścieżce odpowiada sekcji „Biblioteka harmonogramu zadań”).
- Przejdź do właściwości tego zadania i na karcie „Warunki” odznacz „Obudź komputer, aby ukończyć zadanie”, a następnie zapisz zmiany.
Zwróć uwagę na drugie zadanie o nazwie Reboot w raporcie powercfg na zrzucie ekranu – jest to zadanie tworzone automatycznie przez Windows 10 po otrzymaniu kolejnych aktualizacji. Ręczne wyłączenie wybudzania zgodnie z opisem może nie działać w jego przypadku, ale istnieją sposoby, zobacz Jak wyłączyć automatyczne ponowne uruchamianie systemu Windows 10.
Dodatkowe informacje: Aby uzyskać listę wszystkich zadań Harmonogramu, które mogą obudzić komputer, możesz użyć polecenia PowerShell:
Jeśli chcesz całkowicie wyłączyć liczniki czasu budzenia, możesz to zrobić, wykonując następujące czynności:
- Przejdź do Panelu sterowania – Opcje zasilania i otwórz ustawienia bieżącego planu zasilania.
- Kliknij „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”.
- W sekcji Sen wyłącz liczniki czasu budzenia i zastosuj wprowadzone ustawienia.
Po tym zadania z harmonogramu nie będą mogły wybudzić systemu ze stanu uśpienia.
Wyłączanie budzenia w celu automatycznej konserwacji Windows 10
Domyślnie system Windows 10 codziennie wykonuje automatyczną konserwację systemu i może ją w tym celu włączyć. Jeśli Twój komputer lub laptop budzi się w nocy, najprawdopodobniej tak jest.
Aby wyłączyć budzenie w tym przypadku:
- Przejdź do panelu sterowania i otwórz element „Centrum bezpieczeństwa i konserwacji”.
- Rozwiń Konserwacja i kliknij Zmień ustawienia konserwacji.
- Usuń zaznaczenie opcji „Zezwalaj zadaniu konserwacji na budzenie komputera o zaplanowanej godzinie” i zastosuj ustawienia.
Być może zamiast wyłączania wybudzania dla automatycznej konserwacji, rozsądniej byłoby zmienić czas rozpoczęcia zadania (co można zrobić w tym samym oknie), ponieważ sama funkcja jest przydatna i obejmuje automatyczną defragmentację (dla HDD, nie wykonywana na SSD) , skanowanie złośliwego oprogramowania, aktualizacje i inne zadania.
Dodatkowo: w niektórych przypadkach wyłączenie „szybkiego uruchamiania” może pomóc rozwiązać problem. Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym poradniku Jak szybko uruchomić system Windows 10.
Mam nadzieję, że wśród punktów wymienionych w artykule znalazł się taki, który pojawił się dokładnie w Twojej sytuacji, ale jeśli nie, podziel się nim w komentarzach, być może będziesz w stanie pomóc.
Komputer samoczynnie się włącza (z trybu uśpienia) co robić
Zdarza się (i często, jak pokazuje praktyka), że komputer spontanicznie wychodzi ze stanu uśpienia – czyli włącza się sam po jakimś czasie od przejścia w stan czuwania.
W najgorszym przypadku jest to NIEOSZCZĘDZANIE energii elektrycznej i przedwczesne zużycie techniczne komputera.
A w większości – strata nerwów, ponieważ pozostawianie komputera bez opieki przez długi czas jest niebezpieczne.
Ten problem trzeba rozwiązać!
Cóż, poprawmy to nieporozumienie:
Komputer włącza się spontanicznie – rozwiązujemy problem za pomocą menedżera urządzeń
Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to wejść do panelu sterowania „Menedżer urządzeń”. W menu Start wpisz żądane …
Teraz w menedżerze urządzeń otwieramy właściwości potrzebnego nam sprzętu komputerowego: klawiatury, myszy itp.
Wszystko to musi zostać naprawione – kliknij kilka razy parametr iw oknie NOWY USUNIĘTY w „zarządzaniu energią” odznacz pole „Zezwalaj temu urządzeniu na wybudzanie komputera ze stanu uśpienia”.
Po tych manipulacjach dla niektórych użytkowników (jeśli odpowiednie sterowniki działają) komputer zaczyna działać poprawnie: to znaczy nie włącza się spontanicznie!
I idziemy dalej…
samoistne włączanie się komputera – problem rozwiązujemy w „zarządzaniu energią”
1: Otwórz „Zarządzanie energią” – możesz to zrobić: skrót klawiaturowy Win + X (lub Start / panel sterowania / system i zabezpieczenia / ZASILANIE (w tych ustawieniach należy ustawić na „Zrównoważony (zalecane)”)
/Skonfiguruj plan zasilania/Zmień zaawansowane ustawienia zasilania…
I jeszcze jedno: zmień ustawienia tymczasowego wyłączania USB na „wyłączone” (może „wyłączone” lub inne …)
Oto takie okno, w ustawieniach którego musisz poprawić wszystko, co zaproponowano powyżej …
2: Wyłącz hybrydowy tryb uśpienia.
…rozwiń zakładkę „+ Uśpij”, kliknij kilka razy, rozwiń „+ Zezwalaj na uśpienie hybrydowe”, zmień na „Wyłącz”, kliknij przycisk „Zastosuj”, „OK”.
Odłącz wszystkie zewnętrzne urządzenia USB od komputera (kamera internetowa, drukarka, skaner, urządzenie awaryjne, ogólnie wszystko poza klawiaturą i myszką) i sprawdź… czy system poprawnie przechodzi w tryb uśpienia.
Jeśli masz laptopa:
Naciśnij kombinację klawiszy Win + X, wybierz Zarządzanie energią, w lewej części okna kliknij „Czynności podczas zamykania pokrywy”, następnie… w sekcji „Podczas zamykania pokrywy” wybierz „na baterii i z hibernacja sieci” – zapisz zmiany.
Tutaj uwaga! Niektóre urządzenia mogą nie obsługiwać trybów uśpienia lub hibernacji, co może powodować nieprawidłowe działanie tych trybów. Przełącz komputer w tryb hibernacji, czy system prawidłowo przechodzi w tryb hibernacji?
Wyłącz wszystkie zewnętrzne „gadżety” myszy itp. OGÓLNIE WSZYSTKO co się da (po uśpieniu komputera)
Wsłuchaj się uważnie w szelest wewnątrz układu…
Ogólnie rzecz biorąc, testuj!
Jeśli to nie zadziała, oto inna opcja.:
uszkodzony sterownik – błędy systemowe
3: system komputerowy może spontanicznie się obudzić z powodu błędów „zamknięcia” (uszkodzone sterowniki itp.).
Wynika to z niekompatybilności sprzętu komputerowego, sprzecznych programów w jego głębi: iw gorzkim rezultacie, po przejściu w tryb uśpienia, system automatycznie włącza się ponownie.
Wykluczamy również ten (jeśli występuje) problem: wyłączymy wykonywanie polecenia „Włącz przy błędzie systemu”.
Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę „Komputer”, poszukaj opcji „Właściwości systemu” i po jej otwarciu przejdź do zakładki „Zaawansowane ustawienia systemu”.
W nowym oknie musisz znaleźć sekcję „Zaawansowane”, a mianowicie wiersz „Pobieranie i odzyskiwanie” i kliknąć przycisk – podsekcja „Ustawienia”, aw nowo wyświetlonym oknie usuwamy ptaka w „Wykonaj automatyczny restart pole wyboru.
To wszystko w teorii, spróbuj zastosować te ustawienia w praktyce.
Jeśli nawet przy takich ustawieniach-warunkach nasz komputer spontanicznie przełączy się w tryb czuwania, to mamy teraz bezpośrednią ścieżkę do BIOS-u.
losowe włączanie komputera – BIOS
4: Wchodzimy do BIOS-u. Czy wiesz jak? – faktem jest, że każdy komputer ma swoje ścieżki… do biosu.
W BIOS-ie interesuje nas technologia zdalnego sterowania systemem, to wszystko nazywa się Wake-On-LAN. Niektóre komputery używają tego ustawienia domyślnie, w wyniku czego nasz komputer może się włączyć o określonej godzinie (jest to uproszczone).
Wchodzimy więc do BIOS-u … i naprawiamy ustawienie Wake-On-LAN.
W menu „Start” wybierz „uruchom ponownie”… Gdy proces się rozpocznie! UWAGA ! ważne jest, abyśmy nie przegapili momentu przed podłączeniem systemu operacyjnego Windows do systemu komputerowego (nie czekaj na pełne obciążenie), – czyli kiedy system całkowicie się wyłącza… i zaczyna od nowa, aby się uruchomić.. po kilku sekundach na ekranie pojawią się informacje techniczne, po czym wyświetlacz na chwilę się wyłączy, po czym kilka razy wciskamy klawisz „Delete” na klawiaturze (przypominam: ktoś może mieć inne klawisze wejścia do biosu. Zobacz informacje techniczne komputera) – poczekaj na moment, w którym pojawi się niebieski ekran ustawień BIOS.
Po wejściu do BIOS-u będziesz potrzebować zasadniczo podobnych (z opisanymi powyżej) opcji opcji zasilania.
W menu rozwijanym przejdź do linii Wake On LAN i zmień ustawienie, aby wyłączyć z „Włącz” (wł.) DO „wyłącz” (wył.).
Ponadto, aby nie błądzić w miniprogramie BIOS, dotknij klawiatury – F10, podmenu ponownie wypadnie, w którym wybierz odpowiedź „Tak” (Tak) i …
… my, jako niepotrzebni, zostaniemy zręcznie iz przyjemnością wyrzuceni z ustawień BIOS-u.
A komputer sam się podejmie… zacznie łączyć się z naszym systemem Windows:
Po wykonaniu opisanych procedur problem samoistnego włączania się komputera powinien zostać rozwiązany.
Jeśli znalazłeś coś przydatnego w artykule, świetnie!
… lub jeśli masz jakieś pytania: zapytaj w komentarzach … ponieważ technologia rozwija się szybko i mogą pojawić się różnego rodzaju problemy))
. I oczywiście przeczytaj artykuły na stronie: dzielę się moim gorzkim doświadczeniem, dla twojego słodkiego dobrego samopoczucia))