Dlaczego boli mnie głowa po drzemce?

Dlaczego boli mnie głowa po spaniu i jak się tego pozbyć

Dlaczego boli mnie głowa po spaniu

Wiele osób interesuje się tym, dlaczego głowa boli po śnie. W końcu taki objaw, jeśli jest często obserwowany, może znacznie pogorszyć jakość życia. Istnieje wiele przyczyn bólu po przebudzeniu. Ale jeśli zrozumiesz, dlaczego boli cię głowa po nocnym odpoczynku, możesz szybko wyeliminować ból.

Rano ból głowy

Ból głowy rano po przebudzeniu jest często spowodowany niezdrowym trybem życia.

Mogą to być takie przyczyny zewnętrzne:

  • Syndrom weekendu. Takie bóle głowy są związane z chęcią dłuższego snu w dzień wolny od pracy. Zaburza to rytm życia, co prowokuje występowanie bólów głowy. Lepiej nie zmuszać się do leżenia w łóżku, ale obudzić się o zwykłej porze. Jeśli chcesz spać w ciągu dnia, możesz wrócić do łóżka.
  • Niewygodne łóżko lub nieprawidłowo dobrana postawa podczas nocnego odpoczynku. Może to prowadzić do nadwyrężenia mięśni, pogorszenia odżywienia mózgu podczas snu. Bardzo ważne jest wietrzenie pokoju przed pójściem spać.
  • Przejadanie się. Dużym problemem, który dotyczy wielu osób, jest to, że w ciągu dnia nie poświęca się zbytniej uwagi jedzeniu. Ale wieczorem, po powrocie do domu na obiad, spożywa się dużo tłustych i ciężkich posiłków. Ponadto bardzo często kolacja odbywa się prawie przed snem. To przeciąża układ pokarmowy i nie pozwala mu odpocząć w nocy. Należy pamiętać, że kolacja powinna być lekka, a ostatni posiłek powinien być 3-4 godziny przed snem.
  • Stres i napięcie nerwowe. Problemy w ciągu dnia są bardzo często przyczyną złych snów, które nie pozwalają w pełni zrelaksować się podczas nocnego odpoczynku.

Ból głowy po drzemce

Bardzo często, aby zachować dobrą wydajność, osoba potrzebuje snu w ciągu dnia. Ale czasami po takim odpoczynku ludzie mają ból głowy. Z reguły powodem tego są nieodpowiednie warunki. Bardzo często osoba próbuje zdrzemnąć się w ciągu dnia bezpośrednio w pokoju roboczym, opuszczając głowę na biurko lub odchylając się na krześle. W obu przypadkach mięśnie napinają się, a ciało nie rozluźnia. Ale jeśli dana osoba ma możliwość relaksu w ciągu dnia w komfortowych warunkach, a po tym bólu nadal występuje, może to być spowodowane patologiami naczyniowymi.

Ból głowy po długim śnie

Zwykle po długim śnie głowa boli z powodu naruszenia faz snu. Jest to poważny stres dla organizmu, który reaguje na to bólem głowy. Jeśli nie rozważysz swojego stylu życia i będziesz spać przez długi czas, awaria biorytmów może wywołać rozwój patologii układu hormonalnego, sercowo-naczyniowego i nerwowego.

Przyczyny bólów głowy i innych negatywnych objawów po śnie

Przyczyny bólu głowy po śnie mogą być różne. Ale rozumiejąc, które objawy odpowiadają pewnym patologiom, możesz dowiedzieć się, jak szybko wyeliminować ból, który pojawia się po śnie.

Ból szyi i głowy

Kiedy głowa i szyja bolą po śnie, najczęstszą przyczyną dyskomfortu jest osteochondroza szyjna. Dodatkowym objawem jest nasilony ból przy skręcaniu szyi. Objawy można złagodzić, śpiąc na plecach na twardym materacu. Dodatkowo dla wygody pod szyją należy umieścić wałek ortopedyczny.

Często ból głowy i szyi pojawia się po śnie na tle rozwoju rwy kulszowej szyjki macicy. Ta patologia charakteryzuje się szczypaniem korzenia nerwu.

Najczęstszymi czynnikami sprawczymi choroby są:

  • hipotermia;
  • infekcja;
  • nadwaga;
  • siedzący tryb życia;
  • problemy z postawą.

W celu pozbycia się porannego bólu przy rwie kulszowej szyjki macicy zaleca się wstrzykiwanie środków przeciwbólowych na noc (z przepisu lekarza!)

Ból głowy i nudności

Kiedy po śnie boli cię głowa i czujesz się chory, przyczyn może być wiele. Takie objawy mogą prowadzić do poważnego przepracowania. Wraz z tym połączenie bólu głowy i nudności może wskazywać na rozwój poważnych patologii. Bardzo często objawy te są związane z problemami w układzie nerwowym.

Jeśli nudności są bardzo silne, a poranny ból głowy jest tylko objawem towarzyszącym, można podejrzewać zatrucie. Ważne jest, aby pamiętać, co jedliśmy dzień wcześniej. Ten stan często występuje rano na tle zatrucia alkoholem.

Jeśli głównym objawem jest silny ból głowy połączony z lekkimi nudnościami, może to wskazywać na następujące patologie:

  • O zwiększonym ciśnieniu wewnątrzczaszkowym.
  • O zmianach lepkości krwi.

Ból głowy z tyłu głowy

Po śnie głowa boli z tyłu głowy z różnych powodów. Dlatego jeśli zdarza się to często, powinieneś zostać zdiagnozowany w placówkach medycznych. Najczęstszymi przyczynami porannego bólu z tyłu głowy są choroby odcinka szyjnego kręgosłupa i mięśni szyjnych.

Ponadto ten objaw może powodować:

  • skurcz naczyń;
  • zwiększone ciśnienie śródczaszkowe;
  • niewygodna postawa podczas snu;
  • nerwoból nerwu potylicznego;
  • nadciśnienie;
  • podkreśla.

Ból głowy w czole

Po śnie głowa boli w części czołowej w większości przypadków na tle ciężkiego przepracowania. Ból wskazuje, że dana osoba nie była w stanie w pełni zrelaksować się podczas snu. Ponadto różne infekcje (grypa, SARS itp.) powodują ból czoła po śnie. W miarę rekonwalescencji dyskomfort ustępuje. Wraz z rozwojem zapalenia zatok po śnie pojawia się łukowaty ból w okolicy czołowej, który rozprzestrzenia się na skronie.

Ból głowy w okolicy czołowej może wystąpić z powodu zatrucia alkoholem. Ponadto po wypiciu osoba może zasnąć w niewygodnej pozycji, co spowoduje napięcie mięśni i skurcz naczyń.

Co zrobić, aby usunąć nieprzyjemny objaw

Aby zminimalizować bóle głowy po spaniu, należy kłaść się do łóżka w dobrze wentylowanym miejscu i zadbać o wygodne łóżko. Konieczne jest porzucenie wysokiej poduszki. Ta pozycja podczas snu zaburza krążenie krwi. Oznacza to, że niezbędna ilość tlenu nie zostanie dostarczona do mózgu, co oznacza, że ​​ryzyko wystąpienia bólu głowy rano wzrasta.

Bardzo ważne jest, aby nie przejadać się w nocy i nie pić alkoholu podczas kolacji. Powinieneś przemyśleć swoją codzienną rutynę, powinna zapewniać wystarczająco dużo czasu na dobry wypoczynek.

Ale jeśli mimo to pojawił się ból głowy, sprawdzone środki ludowe pomogą pozbyć się go rano:

  • Kompres startych świeżych buraków, który nakłada się na obszar skroniowy.
  • Liść kapusty nakładany na czoło.
  • Kontrastowy prysznic.

Ponadto szklanka wody lub niewielka ilość soku z kaliny pomoże złagodzić ból głowy. Zaleca się również przy porannych bólach głowy masować grzbiet nosa lekkimi ruchami. Jeśli takie działania nie pomogły, musisz wypić szklankę ciepłej słodkiej herbaty z cytryną i zawiązać ciasny bandaż wokół głowy przez około pół godziny. Z reguły środki te są wystarczające, aby obejść się bez środków przeciwbólowych.

Czytaj więcej:  Widzenie białego kota we śnie

Ale jeśli ból głowy pojawia się po długim lub dziennym śnie, zaleca się zażyć pigułkę, aby szybko przywrócić wydajność. Dobrze pomagają Citramon, Spasmalgon, Nurofen, Pentalgin. Należy jednak pamiętać, że nie da się regularnie przyjmować środków przeciwbólowych. Ich stałe przyjmowanie negatywnie wpływa na funkcjonowanie różnych narządów wewnętrznych.

Leczenie i profilaktyka

Aby zapobiec bólom głowy po śnie, konieczne jest znormalizowanie stylu życia; zorganizować wygodne miejsce do spania, przewietrzyć pomieszczenie przed pójściem spać. Zwykle wystarcza to, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólów głowy o charakterze pierwotnym. Dodatkowo należy pamiętać, że należy minimalizować stres i napięcie nerwowe. Ważne jest, aby nauczyć się postrzegać otaczający świat w pozytywnym świetle.

Ale jeśli bóle są wtórne, to znaczy powstają z powodu obecności problemów zdrowotnych, możesz się ich pozbyć dopiero po wyleczeniu choroby, która spowodowała zespół bólowy.

Ból głowy po śnie w ciągu dnia: co robić?

Idąc spać w ciągu dnia, człowiek oczekuje odpoczynku i nabrania sił w krótkim czasie. Ale w praktyce nie zawsze to wychodzi. Niektórzy zauważają, że po śnie w ciągu dnia boli ich głowa, pojawia się ogólne zmęczenie, a nawet nudności. Dlaczego tak się dzieje i jak radzić sobie z dyskomfortem?

Cechy snu w ciągu dnia, nieprzyjemne konsekwencje

To naturalne, że małe dziecko śpi przez większość dnia, ponieważ w tym czasie jego ciało aktywnie rośnie i rozwija się. Ale po co spać w ciągu dnia jako dorosły? Jeśli dana osoba ma odpowiednio zorganizowaną codzienną rutynę i śpi wystarczająco dużo w nocy, aby czuć się wesoło, to chodzenie do łóżka w ciągu dnia wcale nie jest konieczne. Jednak dzisiejszy rytm życia nie zawsze pozwala przeznaczyć osiem godzin na spokojny sen. Dlatego tacy ludzie potrzebują snu w ciągu dnia.

Skoro krótkiej drzemki w ciągu dnia nie można nazwać snem fizjologicznym, nic dziwnego, że prowadzi to do odwrotnego efektu, a mianowicie:

  • do uczucia zmęczenia;
  • ciężkość w głowie;
  • hałas w uszach lub ich przekrwienie;
  • zespół bólowy o różnym nasileniu;
  • bolesność mięśni barku i szyi;
  • suchość oczu i nieprzyjemne uczucie, gdy boli patrzenie na światło;
  • człowiek może mieć mdłości.

Te odczucia mogą wystąpić pojedynczo lub wszystkie razem. Zależy to od warunków, w jakich odbywa się odpoczynek dzienny.

Przyczyny bólu głowy

Przyczyn bólu głowy po spaniu w ciągu dnia może być wiele. Wszyscy zostali podzieleni na kilka grup.

Warunki nie nadające się do rekreacji:

  1. Osoba nie zawsze jest w stanie zapewnić sobie dobry sen, położyć się na wygodnym łóżku i spać w ciemności.
  2. Często w ciągu dnia osoba zasypia w niewłaściwej pozycji, na przykład siedząc na krześle biurowym. W związku z nienaturalnym ułożeniem ciała dochodzi do zaciśnięcia naczyń, szczególnie w odcinku szyjno-skroniowym. W rezultacie mózg nie otrzymuje niezbędnej ilości tlenu, co powoduje ból i osłabienie.
  3. Jeśli sen występuje w źle wentylowanym pomieszczeniu, wówczas mózg również doświadcza niedotlenienia, w wyniku czego może boleć głowa.

Obce dźwięki mogą zakłócać dobry sen. W takim przypadku mózg musi być ciągle rozpraszany przez przetwarzanie nowych informacji i nie może dobrze odpocząć.

Niefizjologiczny sen w ciągu dnia:

  1. Podczas nocnego odpoczynku okresowo zmieniają się fazy snu (wolna i szybka). W ciągu dnia takich warunków nie obserwuje się z powodu niewystarczającego czasu trwania cyklu. Budząc się podczas powolnej (głębokiej) fazy, osoba poczuje się przytłoczona.
  2. Nasz organizm nie jest przystosowany do spania w ciągu dnia. Dlatego nawet jeśli człowiek zasypia, jego mózg nie przestaje działać. A przez zakłócenie komunikacji między nim a otoczeniem zaczyna boleć go głowa.
  3. Z powodu zaciśnięcia naczyń krwionośnych ciśnienie krwi może wzrosnąć.

Następujące czynniki wpływają na pojawienie się bólu głowy po śnie w ciągu dnia:

  • niedobór tlenu;
  • krótki okres odpoczynku;
  • nieprawidłowa pozycja ciała;
  • obecność rozpraszających elementów (jasne światło, obce dźwięki);
  • nadmierne napięcie mięśni szyi spowodowane niewygodną postawą.

ból patologiczny

Czasami ból głowy po spaniu w ciągu dnia może wskazywać na różne patologie. Warto zwrócić uwagę na sytuacje, kiedy wraz z bólem pojawiają się następujące objawy:

  1. Nudności i zawroty głowy. Może być spowodowane wysokim ciśnieniem krwi.
  2. Ciemność w oczach. W takim przypadku musisz również sprawdzić ciśnienie, najprawdopodobniej gwałtownie spadło.
  3. Drętwienie kończyny. Może wystąpić z powodu uszkodzenia naczyń.
  4. Utrata przytomności. Ten stan czasami towarzyszy uszkodzeniu mózgu.
  5. Zadyszka.

Jeśli występują dodatkowe dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem, aby zidentyfikować przyczynę i rozpocząć leczenie choroby, która je spowodowała na czas.

Jak pozbyć się bólu

Są sytuacje, w których sen w ciągu dnia jest człowiekowi naprawdę potrzebny, na przykład w czasie ciąży lub w trakcie lub po chorobie, kiedy wymagana jest regeneracja sił. Oczywiście, jeśli codziennie boli cię głowa, musisz o tym powiedzieć lekarzowi. Ale jeśli ten stan występuje okresowo, możesz sobie pomóc.

Nielekowe sposoby na wyeliminowanie bólu:

  1. Masaż szyi i głowy. Lekkie ruchy głaszczące lub rozcierające zwiększają krążenie krwi w tym obszarze, rozluźniają mięśnie i nasycają mózg tlenem.
  2. Ćwiczenia oddechowe. Ważne jest, aby robić to na zewnątrz. Dzięki temu ćwiczenia będą bardziej efektywne. Głębokie oddechy dostarczają tlen do organizmu.
  3. Ładowarka. Sport pomaga rozluźnić mięśnie i poprawić krążenie krwi. A jeśli ćwiczysz codziennie, jest mało prawdopodobne, aby ból głowy przeszkadzał po odpoczynku w ciągu dnia.
  4. Zimny ​​i gorący prysznic. Ze względu na zmiany temperatury przywracane jest krążenie krwi i znika dyskomfort.

Leki przeciwbólowe

W przypadku, gdy powyższe metody okazały się nieskuteczne, okresowo dopuszcza się stosowanie leków:

  1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne („Ibuprofen”).
  2. Połączone środki przeciwbólowe („Pentalgin”).
  3. Leki przeciwnadciśnieniowe. Będzie skuteczny, jeśli przyczyną jest wysokie ciśnienie krwi. Ale możesz je przyjmować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza i tylko po zmierzeniu wskaźników ciśnienia.
  4. Środki do zwalczania migreny („Amigrenin”, „Nomigren”). Stosowany w przypadku, gdy sen w ciągu dnia wywołał atak migreny.

Ponadto tradycyjna medycyna pomaga:

  • olejki eteryczne z cytrusów;
  • mocna herbata z cukrem;
  • kompres z tartych surowych ziemniaków na skronie i czoło;
  • wywar z mięty.

Jeśli sen w ciągu dnia nie przyczynia się do odpoczynku i wywołuje dyskomfort, lepiej całkowicie go porzucić. Zmiana aktywności lub odpowiedni relaks pomogą przywrócić energię.

Czytaj więcej:  Co to znaczy rozmawiać we śnie

Dlaczego boli mnie głowa po drzemce

Wiele osób lubi położyć się na chwilę w ciągu dnia i zdrzemnąć, dzięki temu mogą się zrelaksować i nabrać sił. Jednak dla niektórych sen w ciągu dnia prowadzi do negatywnych konsekwencji – pojawia się uczucie letargu, zmęczenia i dyskomfortu. Wiele osób zadaje sobie pytanie: dlaczego boli mnie głowa po śnie w ciągu dnia i co można zrobić, aby rozwiązać ten problem?

Niemowlęta zwykle śpią około 16 godzin dziennie, co jest dla nich normalne. Czy jednak dorośli muszą spać w ciągu dnia? Jeśli w pełni odpoczniesz w nocy, to dla większości z nas to wystarczy, aby zregenerować się po dniu roboczym. Tempo współczesnego życia jest jednak tak szybkie, że niektórym brakuje 8 godzin snu na dobę, więc kładą się spać w ciągu dnia, ale czasami budzą się z okropną migreną. Dlaczego powstaje?

Główne niegroźne przyczyny

Istnieje wiele różnych powodów, dla których głowa boli po spaniu w ciągu dnia. Wśród czynników prowadzących do tego można wyróżnić niegroźne, zewnętrzne przyczyny, z powodu których pojawiają się nieprzyjemne odczucia w okolicy głowy. Do przyczyn innych niż niebezpieczne należą:

  • nieprawidłowa pozycja ciała, gdy osoba zasypia w pozycji półleżącej lub siedzącej, będąc np. na krześle. W niewłaściwej pozycji tętnice i żyły są ściśnięte. Jeśli naczynia krwionośne w skroniach lub szyi są zaciśnięte, to z powodu braku tlenu dostarczanego do mózgu nastąpi niedotlenienie, prowadzące do bólu;
  • jeśli zaśniesz w dusznym, słabo wentylowanym pomieszczeniu, to również pojawi się dyskomfort z powodu braku tlenu;
  • kiedy osoba kładzie się spać w ciągu dnia w hałaśliwym pokoju, mózg nie może normalnie odpocząć, będzie stale rozpraszany przez pojawiające się dźwięki;
  • Sen nocny obejmuje zmianę fazy snu powolnego i fazy REM, które występują naprzemiennie w regularnych odstępach czasu. Drzemki w ciągu dnia są zwykle krótkie, fazy te nie mają czasu na normalne przeplatanie się, więc pojawiają się bolesne odczucia;
  • kiedy osoba śpi w ciągu dnia, tego snu nie można nazwać pełnoprawnym, ponieważ mózg nadal działa, prowadzi to do zakłócenia połączenia między środowiskiem a komórkami mózgowymi, dlatego pojawia się dyskomfort;
  • po drzemce w ciągu dnia ciśnienie krwi często wzrasta z powodu zwężenia naczyń;
  • mięśnie pleców i szyi mogą być napięte, jeśli osoba drzemie w niewygodnej pozycji, a mięśnie mogą uciskać zakończenia nerwowe, dlatego po dziennej drzemce boli głowa.

Bóle głowy spowodowane chorobami

Istnieją różne choroby, które prowadzą do pojawienia się lub nasilenia bolesnych odczuć po dziennej drzemce. Lekarze rozróżniają takie patologiczne bóle:

  1. Naczyniowy. Kiedy receptory w naczyniach mózgowych są podrażnione, pojawia się ból. Żyły i tętnice w głowie mogą nadmiernie się rozciągać, co zwiększa lub obniża ciśnienie krwi, naczynia zmieniają swój ton, co powoduje bolesne odczucia. Nadciśnienie tętnicze prowadzi do pojawienia się pulsujących bólów, a jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, wówczas ból będzie miał charakter rozrywający. Po drzemce w ciągu dnia zaczynają pojawiać się objawy negatywne z powodu silnego rozciągania naczyń krwionośnych.

    Ponadto osoba może mieć niewydolność żylną lub żylaki, co prowadzi do uciskowego, tępego bólu. Powstają na skutek nadmiernego wypełnienia łożyska żylnego, a także zastoju krwi i zmniejszonej podaży tlenu. W przypadku żylaków przed pójściem spać w ciągu dnia należy jak najdłużej wietrzyć pomieszczenie, aby w mózgu nie zabrakło tlenu.
  2. Osteochondroza szyjna objawia się deformacją krążków międzykręgowych, co prowadzi do ucisku naczyń krwionośnych i nerwów, zmienia się struktura kręgosłupa. W przypadku tej choroby ciśnienie krwi wewnątrzczaszkowe często wzrasta, kanały kręgosłupa zwężają się, a tętnice są ściśnięte. Choroba ta musi być leczona lekami, fizjoterapią i terapią ruchową.
  3. Choroby neurologiczne powstają w wyniku ucisku lub zapalenia nerwów zlokalizowanych w szyi, głowie lub twarzy. Przy tych chorobach osoba odczuwa bardzo nieprzyjemne, strzelające bóle, podobne do porażenia prądem. Ponadto, jeśli naciśniesz palcem miejsca, w których zakończenia nerwowe znajdują się blisko powierzchni skóry, na przykład na kościach policzkowych, w pobliżu ucha lub nad brwiami, miejsca te będą bardzo bolały. Jeśli dana osoba położy się spać w ciągu dnia, choroby neurologiczne głowy pogorszą się, ponieważ nerw trójdzielny puchnie i ściska.
  4. Nieprawidłowy odpływ płynu mózgowo-rdzeniowego obserwuje się w przypadku naruszenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Przy tej patologii, jeśli pójdziesz spać w ciągu dnia, rozpocznie się migrena z powodu przepełnienia komór mózgu. A jeśli dana osoba ma zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, wówczas naczynia i błony mózgowe rozciągają się, co również prowadzi do bólów głowy. Odpływ płynu mózgowego może być zaburzony z powodu pojawienia się nowotworów lub guzów, ropnia i wszelkich innych formacji w obszarze mózgu.
  5. Bóle psychogenne pojawiają się u osób podejrzliwych i nerwowych, które mają stany lękowe lub depresyjne. Takie bóle pojawiają się również u hipochondryków i asteników, dyskomfort może trwać od kilku godzin do kilku dni, natomiast leki przeciwbólowe nie dają widocznego efektu.
  6. Migrena to pulsujący, zwykle jednostronny ból brwi lub skroni, który może trwać kilka godzin, a nawet dni. Migrenie może towarzyszyć drętwienie rąk i stóp, zaburzenia mowy i wrażliwości, zaburzenia widzenia, osoba może odczuwać zapachy, których tak naprawdę nie ma. Przy ciężkich atakach osoba nie może normalnie mówić, bardzo trudno jest mu pracować, a zwykłe zawracanie głowy powoduje duży dyskomfort. Wiele osób zauważyło, że migreny nasilają się w ciągu dnia, po drzemce.

Co można zrobić?

Jeśli osobę dręczą bolesne odczucia po śnie w ciągu dnia, to pierwszą rzeczą do zrobienia jest ograniczenie takiej drzemki, jej czas trwania nie powinien przekraczać półtorej godziny, najlepiej około 30 minut. Zbyt długi sen może prowadzić do przewlekłych migren i bezsenności. Ponadto musisz przestrzegać następujących prostych zasad:

  • spać najlepiej na wygodnym łóżku, najlepiej na materacu ortopedycznym i poduszce, przyjąć wygodną, ​​naturalną pozycję;
  • wietrzyć sypialnię kilka razy dziennie;
  • nie kładź się spać z mokrymi włosami, podczas odpoczynku w ciągu dnia nie powinno być przeciągów;
  • wykonuj małe ćwiczenia gimnastyczne, aby rozgrzać szyję i plecy;
  • jeśli dana osoba jest często narażona na stres emocjonalny i stres, jest bardzo zdenerwowana, to przed pójściem spać wskazane jest wypicie uspokajającej kolekcji mięty, melisy i serdecznika;
  • gdy pojawiają się choroby neurologiczne i choroby układu nerwowego, zapobiegaj ich rozwojowi, lecz je na wczesnym etapie;
  • pożądane jest całkowite wyeliminowanie snu w ciągu dnia, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo udarów i skraca oczekiwaną długość życia, doszli do tego wniosku naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej:  O czym marzy mała żaba

Dodatkowo w celu usunięcia bólu można masować kark i głowę, co zlikwiduje brak tlenu, przywróci ukrwienie i rozluźni napięte mięśnie. Również po drzemce warto wykonać ćwiczenia oddechowe na świeżym powietrzu, ważne jest wykonanie kilku głębokich wdechów i wydechów, aby ciało nasyciło się tlenem i ból minął. Ponadto wielu zauważyło, że kontrastowy prysznic bardzo pomaga. Nagłe zmiany temperatury przywrócą przepływ krwi, a strumienie wody wykonają lekki masaż głowy, a dyskomfort ustąpi.

Ból głowy w ciągu dnia – przyczyną może być sen w ciągu dnia

Sen w ciągu dnia pomaga przywrócić utracone siły i poprawić ogólne samopoczucie. Ale czasami taki odpoczynek ma odwrotny skutek: osoba budzi się z bólem głowy. Co może wywołać taki stan, czytaj dalej w artykule.

Czy sen w ciągu dnia jest fizjologiczny?

Noworodek śpi 16 godzin na dobę. Dla niego taki odpoczynek to nie tylko normalne zjawisko, ale fizjologiczna potrzeba związana z niższością rozwoju układu nerwowego. Dorosłemu, przy odpowiednim schemacie dnia, wystarczy nocny odpoczynek, aby czuć się pogodnym i pełnym energii w godzinach pracy.

Obecny rytm życia jest jednak taki, że nie każdy jest w stanie przestrzegać właściwej rutyny dnia, czyli ośmiogodzinnego snu nocnego i szesnastogodzinnej czuwania. W rezultacie niektórzy ludzie po prostu potrzebują dnia odpoczynku.

Warto wiedzieć, że zdrowy sen to nie trzydziestominutowa drzemka w nieodpowiednich warunkach, po której pojawia się uczucie zmęczenia i ból głowy.

Czynniki rozwojowe

Bóle głowy mogą być spowodowane różnymi przyczynami, podzielonymi na kilka grup.

Nieodpowiednie warunki do wypoczynku:

  1. Nie zawsze w ciągu dnia można zapewnić spokojny sen na wygodnym łóżku w ciemnym pokoju.
  2. Nieprawidłowa pozycja podczas odpoczynku dziennego: półleżąca, siedząca w fotelu lub przy stole. W rezultacie naczynia krwionośne szyi i skroni są zaciśnięte. Brak krwi prowadzi do niedotlenienia mózgu, co powoduje pojawienie się bólów głowy.
  3. Bodźce zewnętrzne, takie jak głośne dźwięki. W tym przypadku mózg nie odpoczywa, ponieważ cały czas jest zmuszony przetwarzać napływające informacje.
  4. Brak tlenu w pomieszczeniu. W rezultacie dochodzi do niedotlenienia, które powoduje dyskomfort w okolicy głowy.

Niefizjologiczny odpoczynek w ciągu dnia:

  1. Dobry sen składa się z okresowej zmiany różnych faz: szybkiej i wolnej. I muszą być powtórzone co najmniej trzy razy. W ciągu dnia takich warunków nie można spełnić, dlatego pojawia się ból głowy.
  2. Organizm nie jest przystosowany do odpoczynku w ciągu dnia. Nawet jeśli na zewnątrz wydaje się, że dana osoba śpi, w rzeczywistości jego mózg nadal działa. Z powodu naruszenia połączenia między głównym narządem ośrodkowego układu nerwowego a środowiskiem pojawia się dyskomfort w okolicy głowy.
  3. Po takim odpoczynku często dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi związanego z zaciśnięciem naczyń krwionośnych.

Czynniki wywołujące ból głowy:

  • brak tlenu;
  • nieprawidłowe położenie głowy względem ciała;
  • napięcie mięśni szyi i pleców z niewygodną postawą;
  • bodźce zewnętrzne: głośny dźwięk, jasne światło itp.;
  • krótki czas snu.

Czy sen w ciągu dnia jest konieczny?

Ponieważ w większości przypadków nie przynosi pożądanego efektu, zaleca się zastąpienie go innym rodzajem relaksu.

Często stan patologiczny występuje z powodu niedotlenienia. W tym przypadku dobry efekt daje dopływ świeżego powietrza. Można otworzyć okno, wyjść na balkon lub ulicę, poćwiczyć gimnastykę poprawiającą krążenie mózgowe.

Jeśli dana osoba jest zaangażowana w monotonną pracę, zamiast snu w ciągu dnia, warto rozproszyć się jakąś aktywną czynnością. Więc mózg się przełącza i chęć do spania zniknie. Ponadto możesz rozwiązać dowolną zagadkę lub problem logiczny, zrobić gimnastykę dla oczu lub obręczy barkowej.

Symptomatologia

Bolesnym odczuciom w okolicy głowy po śnie w ciągu dnia towarzyszą następujące objawy:

  • zmęczenie, osłabienie;
  • przekrwienie i szum w uszach;
  • suche oczy;
  • uczucie ciężkości w głowie;
  • senność;
  • zespół bólowy w mięśniach szyi i obręczy barkowej.

Objawy o różnym stopniu nasilenia mogą pojawiać się pojedynczo lub w połączeniu. To zależy od okoliczności i warunków, w jakich sen miał miejsce.

Jak radzić sobie z bólem głowy

Aby pozbyć się bólu głowy, który pojawił się po całodziennym odpoczynku, pomogą metody leczenia farmakologicznego i nielekowego.

Terapia, z wyłączeniem stosowania różnych leków, jest następująca:

  1. Masaż głowy i szyi. Ruchy rozcierania i głaskania przywracają krążenie mózgowe, zapewniają dostęp tlenu do głównego narządu ośrodkowego układu nerwowego oraz rozluźniają mięśnie.
  2. Ćwiczenia oddechowe na świeżym powietrzu. Pełne głębokie wdechy i wydechy nasycają organizm tlenem i zapewniają usunięcie z niego dwutlenku węgla. Komórki centralnego narządu układu nerwowego otrzymują wystarczające odżywienie, dzięki czemu ból głowy ustępuje.
  3. Normalne ładowanie. W przypadku, gdy nie ma możliwości wykonania masażu lub ćwiczeń oddechowych, zestaw ćwiczeń fizycznych może stać się alternatywną metodą terapii. Dzięki ładowaniu krew przyspiesza w całym ciele, napięte mięśnie rozluźniają się, poprawia się samopoczucie.
  4. Biorąc kontrastowy prysznic. Ta procedura pomaga przywrócić krążenie krwi w szyi i głowie. Pozytywny wpływ mają również ruchy masujące strumieniami wody.

Jeśli metody terapii nielekowej nie przyniosą pożądanego rezultatu, możesz użyć następujących leków:

  1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest to najczęstsza grupa leków przeciwbólowych. Należą do nich Nurofen, Mig, Next.
  2. Połączone lekizawierający kilka składników aktywnych. Wśród nich są „Pentalgin”, „Nurofen Plus”.
  3. Leki przeciwnadciśnieniowe. Często ból głowy po śnie w ciągu dnia występuje z powodu wysokiego ciśnienia krwi. W takim przypadku wskazany jest odbiór specjalnych leków przepisanych przez lekarza po pomiarze ciśnienia krwi.
  4. Leki na migrenę. W większości przypadków sen w ciągu dnia wywołuje początek napadów migreny. Jako szybką pomoc stosuje się leki z grupy sumatryptanu: Nomigren, Sumamigren, Amigrenin.

Czy tradycyjna medycyna pomoże

Dla tych, którzy nie ufają lekom lub chcą zapobiec rozwojowi zespołu uzależnień, można zastosować metody tradycyjnej medycyny. Pomagają złagodzić bóle głowy, a przy regularnym stosowaniu przyczyniają się do ich zapobiegania.

Wśród tych sposobów na pozbycie się choroby są następujące:

  1. Olejki eteryczne z cytrusów. Podczas pocierania skroni zmniejsza się intensywność bolesnych odczuć, eliminowane jest zmęczenie.
  2. Picie mocnej słodkiej herbaty.
  3. Kompres z tartych ziemniaków nakładany na skronie i czoło.
  4. Odwar z mięty. Napój łagodzi uczucie zmęczenia i poprawia krążenie mózgowe.

wniosek

Ból głowy występujący po śnie w ciągu dnia wymaga rewizji codziennej rutyny. Jeśli taki odpoczynek nie przynosi upragnionej ulgi, lepiej zastąpić go innymi czynnościami, które pozwolą się zrelaksować i zrestartować mózg.