Stopy zdrętwiałe po śnie

Drętwienie nóg podczas snu: główne przyczyny, rozpoznanie i wybór leczenia

Kiedy nogi stają się zdrętwiałe podczas snu, osoba nie może się w pełni zrelaksować i zregenerować przez noc. Sytuacja ta prowadzi do tego, że drętwienie kończyn obniża jakość życia chorego. Uczucie „pełzania” jak i dyskomfort w nogach może wiązać się z dużą liczbą możliwych przyczyn, począwszy od niewygodnej pozycji w łóżku, a skończywszy na ciężkim uszkodzeniu naczyń. W związku z tym, jeśli dana osoba kładzie się do łóżka, a jego nogi drętwieją podczas snu, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską do lekarza. Lekarz specjalista zbada pacjenta, dobierze dodatkowe metody badania i na tej podstawie dobierze skuteczne leczenie.

Drętwienie nóg podczas snu może być spowodowane różnymi przyczynami.

Rozwój choroby

Dlaczego nogi drętwieją podczas snu u dzieci i dorosłych? Z reguły takie odczucia w prawej lub lewej nodze są związane z zaburzeniami przepływu krwi przez naczynia kończyn dolnych i uciskiem formacji nerwowych. Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do drętwienia w nocy bez choroby u pacjenta.

  • Jeśli dana osoba zasnęła w niewygodnej pozycji, wówczas jego nogi drętwieją we śnie, dlatego może się obudzić ze znacznym dyskomfortem. Zwykle podobna sytuacja ma miejsce, gdy pacjent zgina nogi lub po prostu przyjmuje niefizjologiczną pozycję w łóżku. W takim przypadku zwyczajowo mówi się, że nogi są zdrętwiałe we śnie.
  • Niewłaściwie ciasna piżama lub inna bielizna nocna może uciskać powierzchowne tkanki, zakłócając w nich przepływ krwi.
  • Picie dużej ilości kawy przed pójściem spać, jedzenie zbyt słonych lub pikantnych potraw może powodować drętwienie kończyn z powodu redystrybucji płynów w organizmie i obrzęku tkanek.

Najczęstszą przyczyną drętwienia kończyn jest niewygodna pozycja lub ubranie do spania.

Niewygodna pozycja do spania może powodować drętwienie rąk i nóg

Oprócz tych powodów, nogi mogą drętwieć po śnie w wyniku obecności różnych chorób u pacjenta. Najczęściej taka sytuacja występuje w następujących sytuacjach.

  • Proces zapalny w nerwie kulszowym (rwa kulszowa) najczęściej prowadzi do podobnego stanu. Rwa kulszowa może wynikać z rozwoju różnych schorzeń: zmian zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych, pojawienia się osteofitów, zespołu gruszkowatego itp.
  • Zmiany tunelowe w nerwach kończyny dolnej, w których dochodzi do kompresji formacji nerwowych od zewnątrz.
  • Choroba Raynauda, ​​w której ręce lub nogi zaczynają drętwieć i drętwieć. Podobna sytuacja wiąże się z naruszeniem tonu małych naczyń i zaburzeniem miejscowego przepływu krwi.
  • Zapaleniu wsierdzia towarzyszy fakt, że palec lub część kończyny pacjenta może od czasu do czasu drętwieć. Chorobie towarzyszy zmniejszenie światła tętnic i zmniejszenie przepływu krwi.

Tylko lekarz prowadzący może odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nogi drętwieją podczas snu. Taka różnorodność możliwych przyczyn komplikuje proces diagnozy i późniejszego doboru terapii.

Środki diagnostyczne

Kiedy pacjent wie, że noga może drętwieć z powodu długotrwałego utrzymywania niewygodnej pozycji ciała, nie ma powodu do zmartwień i udawania się do placówki medycznej. Jeśli jednak podobny objaw pojawia się każdej nocy, konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu postawienia właściwej diagnozy. Co należy zrobić, aby postawić prawidłową diagnozę? Istnieje specjalny algorytm diagnostyczny.

  • Ogólne badanie pacjenta, które pozwala zebrać istniejące dolegliwości, a także zidentyfikować współistniejące choroby narządów wewnętrznych. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na przebyte lub przewlekłe choroby u pacjenta.
  • Jeśli podejrzewasz uszkodzenie nerwu kulszowego, powinieneś skonsultować się z neurologiem, który przeprowadzi dodatkowe badanie układu nerwowego i będzie w stanie zidentyfikować objawy osteochondrozy.
  • Ogólne badania moczu i krwi są wykonywane w celu oceny stanu zdrowia.
  • Wykonanie USG kończyn dolnych z dopplerem lub angiografii z kontrastem pozwala na rozpoznanie zmian w naczyniach tętniczych i żylnych, co jest niezbędne do wykrycia zapalenia wsierdzia, zmian miażdżycowych i innych schorzeń. W przypadku tych chorób takie badanie jest „złotym standardem” w diagnostyce i wyborze leczenia.

Badanie ultrasonograficzne naczyń kończyn dolnych

  • Naruszenia struktury tkanki chrzęstnej krążków międzykręgowych można wykryć za pomocą rezonansu magnetycznego lub określić pośrednio za pomocą badania rentgenowskiego.

Diagnozę i interpretację wyników badań u dzieci, dorosłych lub w ciąży powinien przeprowadzić lekarz specjalista. W żadnym wypadku nie należy próbować robić tego samodzielnie i wybierać leczenia. Takie podejście może prowadzić do dalszej progresji choroby i rozwoju jej powikłań.

Skuteczne leczenie

Z reguły terapia zależy całkowicie od przyczyny leżącej u jej podstaw i składa się z dwóch podejść: nielekowego i lekowego.

Interwencje nielekowe są najważniejszą częścią skutecznego leczenia.

Podejście nielekowe obejmuje zmianę stylu życia danej osoby. Każdy pacjent przy braku przeciwwskazań powinien regularnie uprawiać sport, dobierając odpowiedni poziom ćwiczeń. Najłatwiej to zrobić w ramach specjalnych grup ćwiczeń fizjoterapeutycznych w szpitalach. Dobre działanie ma również masaż, który poprawia odżywienie tkanek miękkich i zapobiega powstawaniu obrzęków. Należy porzucić złe nawyki (nadużywanie alkoholu i palenie), ponieważ zaburzają one regulację napięcia naczyniowego i mogą prowadzić do drętwienia kończyn.

Program ćwiczeń terapeutycznych jest indywidualny i opracowywany osobno dla każdego pacjenta.

Farmakoterapia opiera się na leczeniu głównego powodu drętwienia nóg podczas snu:

  • przy osteochondrozie podstawowe znaczenie ma regularne przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (Diklofenak, Indometacyna), a także fizjoterapia poza okresami zaostrzeń;
  • z miażdżycą naczyń tętniczych pacjent musi dostosować dietę, wykluczając z niej wszystkie tłuste pokarmy, które zwiększają poziom lipidów we krwi;
  • konieczne jest leczenie rwy kulszowej lekami przeciwzapalnymi (Ketorol, Nise itp.), a także stosowanie fizjoterapii.

Czytaj więcej:  Sny według dnia tygodnia

Doboru leków zawsze powinien dokonywać lekarz. Tylko on może ocenić wskazania i przeciwwskazania pacjenta do danego leku.

Dlaczego drętwieją mi nogi we śnie? Istnieje wiele przyczyn pojawienia się tego objawu, jednak szybki kontakt z placówką medyczną pozwala szybko postawić prawidłową diagnozę i wybrać skuteczne leczenie. W żadnym wypadku nie należy stosować samoleczenia, ze względu na możliwą progresję choroby podstawowej, rozwój jej powikłań lub skutki uboczne stosowanych leków.

Powody, dla których nogi stają się zdrętwiałe poniżej kolan

Wiele osób nawet nie myśli o obecności jakiejkolwiek choroby, kiedy drętwienie kończyn, bo większości szybko mija. I w rzeczywistości nie powoduje bólu, a jedynie dyskomfort. Ale są tacy, dla których ten problem jest znaczący i czasami nie pozwala spać w nocy.

Przyjrzyjmy się, dlaczego nogi poniżej kolan drętwieją.

Objawy i przyczyny drętwienia nóg

Jedną z najczęstszych przyczyn jest brak aktywności fizycznej. Teraz mówimy o najprostszym lekkim obciążeniu mięśni. Wystarczy częściej ćwiczyć lub chodzić na spacery, aby uzyskać niezbędne napięcie mięśniowe. Korzystnie wpływa na zakończenia nerwowe kończyn. Obrzęk znika.

Powiązane problemy

Drętwieniu nóg poniżej kolan towarzyszą tak wierni towarzysze jak:

  • lekki chłód na skórze;
  • mrowienie „igłami”;
  • uczucie na skórze, jak po oparzeniu pokrzywą;
  • uczucie ucisku.

Wszystkie powyższe objawy mogą wskazywać na obecność niektórych problemów w ciele:

  • utrudnione krążenie;
  • cukrzyca;
  • przepuklina kręgosłupa lub osteochondroza;
  • brak witamin i minerałów;
  • uszczypnięty nerw w wąskich obszarach nóg;
  • naruszenie zakończeń nerwowych przez problemy stawowe;
  • stwardnienie rozsiane.

Kiedy powinienem iść do lekarza, jeśli moje nogi są zdrętwiałe

Jeśli masz regularne dolegliwości, wystarczy skonsultować się z neurologiem. Najprawdopodobniej przepisze badanie, w tym prześwietlenie i MRI. Jeśli wyniki badań nie wskazują na obecność jakiejkolwiek patologii, wskazana byłaby wizyta u endokrynologa.

W zależności od części nóg, na której odczuwa się drętwienie, można przypuszczać, że jest ono związane z problemami której części ciała. Drętwienie powyżej kolana jest najczęściej spowodowane chorobą naczyniową, poniżej – zaburzeniem funkcjonowania układu hormonalnego, krążenia lub moczowo-płciowego.

Czasami przyczyna drętwienia leży „w życiu codziennym”. Przyczyną drętwienia nóg może być:

  • niewystarczający odpoczynek, sen;
  • wieczne napięcie i stres;
  • zapomniane posiłki;
  • długie przebywanie w tej samej pozycji (zwykle siedzącej).

Współczesny człowiek zawsze gdzieś się spieszy, biega, próbuje zarobić wszystkie pieniądze świata i całkowicie zapomina o swoim zdrowiu i szczęściu. Zatrzymaj się, weź oddech. Żyjesz tu i teraz. Nie zajdziesz daleko bez dobrego zdrowia. Naukowcy zauważają, że to stres i zmęczenie „niszczą” współczesne społeczeństwo.

Pojawienie się drgawek

Jeszcze bardziej nieprzyjemnym uczuciem towarzyszącym drętwieniu nóg poniżej kolan są skurcze. Ich wygląd można wytłumaczyć brakiem witamin z grupy B i D oraz pierwiastków śladowych (np. wapnia i magnezu).

Aby szybko pozbyć się tego nieprzyjemnego zjawiska, wprowadź do swojej codziennej diety:

  • produkty mleczne i kwaśne mleko;
  • rośliny strączkowe i orzechy;
  • gotowana kasza gryczana;
  • buraki;
  • suszone owoce.

Prawidłowe odżywianie nie oznacza złego odżywiania. Na szczęście dziś na sklepowych półkach jest ogromny wybór świeżych, różnorodnych i zdrowych produktów.

Dyskomfort podczas ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej dziewczyny. Czasami jednak w obecności pewnych komplikacji przyćmiony jest pewnym dyskomfortem. Drętwienie i skurcze nie są wyjątkiem. Ich wygląd nie jest normalny. Ciało pokazuje w ten sposób, że coś jest nie tak.

Na początek należy zwrócić uwagę na swoją dietę i obecność w niej składników odżywczych. Zdarza się również, że żywienie dziewczyny jest całkowicie zbilansowane, ale nogi nadal drętwieją. Dzieje się tak najczęściej z powodu wymiotów w okresie zatrucia, pierwiastki śladowe z pożywienia po prostu nie mają czasu na wchłonięcie. Mimo braku apetytu warto go jeść, gdyż jest niezbędny do rozwoju płodu.

Co zrobić z drętwieniem nóg

Bez wątpienia przy codziennym bólu należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. A jeśli powtarzanie się niewygodnych doznań nie jest tak silne i objawia się rzadko, możesz sobie poradzić z kilkoma wskazówkami:

  • Ponownie rozważ swój styl życia, zajmij aktywną pozycję. Nigdy nie jest za późno. Dobry nawyk rozwija się w zaledwie 21 dni. Zmuś się do wstawania 10-15 minut wcześniej na poranne ćwiczenia. Wtedy stanie się to nawykiem;
  • Zrezygnuj czasem z komunikacji miejskiej i taksówek. Iść na spacer. Jest to dobre nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Podczas spaceru wszystkie myśli w głowie układane są „na półkach”. Kolejną korzyścią może być oszczędność pieniędzy. Pora popołudniowa jest idealna na spacery, ponieważ właśnie w tej połowie dnia spada lepkość krwi;
  • I nie zapominajmy, że jesteśmy tym, co jemy. Jedz dobrze.

Drętwienie stóp i palców

Zapewne każdy zna nieprzyjemne uczucie mrowienia. Często palce stóp drętwieją w niewygodnej pozycji, zarówno podczas siedzenia, jak i leżenia. Ale warto wyprostować stopę lub zmienić pozycję, a to zniknie.

Do głównych przyczyn drętwienia palców u kobiet i mężczyzn należą:

  • brak witaminy B12 w organizmie;
  • naruszenie poziomu cukru i glukozy we krwi (cukrzyca, neuropatia);
  • choroba Raynauda;
  • osteochondroza;
  • udar niedokrwienny.

Drętwienie może być spowodowane bardzo dużym spożyciem alkoholu, chorobą naczyniową lub hiperwentylacją – jest to powszechny proces oddychania z podekscytowaniem lub strachem.

Przyczyny drętwienia stóp:

  • cukrzyca;
  • osteochondroza;
  • utrudniony dopływ krwi do mózgu;
  • spondyloza kręgosłupa;
  • przepuklina oddziałów międzykręgowych;
  • choroba Raynauda;
  • choroba nowotworowa.

Czytaj więcej:  Interpretacja snów jedz jagody

Tak czy inaczej, przy częstym drętwieniu nóg, stóp lub palców należy natychmiast udać się do szpitala.

Przyczyna drętwienia łydek

To uczucie jest znane osobom z nadwagą lub kobietom w ciąży w ostatnich miesiącach okresu. Tak więc łydki nóg reagują na obciążenie, które nie jest dla nich wygodne. Poruszanie się staje się trudne. Łydki można zmniejszyć, nosząc niewygodne buty lub buty na wysokich obcasach. Może również zmniejszyć nogę z zimnej wody.

Zawsze zostawiaj sobie czas na odpoczynek, dbaj o siebie i swoje ciało.

Istnieje wiele przyczyn drętwienia nóg – może to po prostu dać żylaki, a może przepuklina w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Od czasu do czasu drętwieją mi też nogi, ręce, ręce, głowa mi się kręci, jakby serce kręciło mi się w klatce piersiowej – nie ma wystarczającej ilości powietrza. Podczas badania stwierdzono osteochondrozę szyjną, mam przepuklinę w dolnej części pleców. Życie z tymi objawami jest bardzo trudne. Myślę więc, że lekarze nie mówią nic konkretnego, no cóż, system kapał, ale stan był zamglony, to znaczy, ciśnienie jest niskie lub wysokie.

Powody, dla których nogi stają się zdrętwiałe poniżej kolan

Wiele osób nawet nie myśli o obecności jakiejkolwiek choroby, kiedy drętwienie kończyn, bo większości szybko mija. I w rzeczywistości nie powoduje bólu, a jedynie dyskomfort. Ale są tacy, dla których ten problem jest znaczący i czasami nie pozwala spać w nocy.

Przyjrzyjmy się, dlaczego nogi poniżej kolan drętwieją.

Objawy i przyczyny drętwienia nóg

Jedną z najczęstszych przyczyn jest brak aktywności fizycznej. Teraz mówimy o najprostszym lekkim obciążeniu mięśni. Wystarczy częściej ćwiczyć lub chodzić na spacery, aby uzyskać niezbędne napięcie mięśniowe. Korzystnie wpływa na zakończenia nerwowe kończyn. Obrzęk znika.

Powiązane problemy

Drętwieniu nóg poniżej kolan towarzyszą tak wierni towarzysze jak:

  • lekki chłód na skórze;
  • mrowienie „igłami”;
  • uczucie na skórze, jak po oparzeniu pokrzywą;
  • uczucie ucisku.

Wszystkie powyższe objawy mogą wskazywać na obecność niektórych problemów w ciele:

  • utrudnione krążenie;
  • cukrzyca;
  • przepuklina kręgosłupa lub osteochondroza;
  • brak witamin i minerałów;
  • uszczypnięty nerw w wąskich obszarach nóg;
  • naruszenie zakończeń nerwowych przez problemy stawowe;
  • stwardnienie rozsiane.

Kiedy powinienem iść do lekarza, jeśli moje nogi są zdrętwiałe

Jeśli masz regularne dolegliwości, wystarczy skonsultować się z neurologiem. Najprawdopodobniej przepisze badanie, w tym prześwietlenie i MRI. Jeśli wyniki badań nie wskazują na obecność jakiejkolwiek patologii, wskazana byłaby wizyta u endokrynologa.

W zależności od części nóg, na której odczuwa się drętwienie, można przypuszczać, że jest ono związane z problemami której części ciała. Drętwienie powyżej kolana jest najczęściej spowodowane chorobą naczyniową, poniżej – zaburzeniem funkcjonowania układu hormonalnego, krążenia lub moczowo-płciowego.

Czasami przyczyna drętwienia leży „w życiu codziennym”. Przyczyną drętwienia nóg może być:

  • niewystarczający odpoczynek, sen;
  • wieczne napięcie i stres;
  • zapomniane posiłki;
  • długie przebywanie w tej samej pozycji (zwykle siedzącej).

Współczesny człowiek zawsze gdzieś się spieszy, biega, próbuje zarobić wszystkie pieniądze świata i całkowicie zapomina o swoim zdrowiu i szczęściu. Zatrzymaj się, weź oddech. Żyjesz tu i teraz. Nie zajdziesz daleko bez dobrego zdrowia. Naukowcy zauważają, że to stres i zmęczenie „niszczą” współczesne społeczeństwo.

Pojawienie się drgawek

Jeszcze bardziej nieprzyjemnym uczuciem towarzyszącym drętwieniu nóg poniżej kolan są skurcze. Ich wygląd można wytłumaczyć brakiem witamin z grupy B i D oraz pierwiastków śladowych (np. wapnia i magnezu).

Aby szybko pozbyć się tego nieprzyjemnego zjawiska, wprowadź do swojej codziennej diety:

  • produkty mleczne i kwaśne mleko;
  • rośliny strączkowe i orzechy;
  • gotowana kasza gryczana;
  • buraki;
  • suszone owoce.

Prawidłowe odżywianie nie oznacza złego odżywiania. Na szczęście dziś na sklepowych półkach jest ogromny wybór świeżych, różnorodnych i zdrowych produktów.

Dyskomfort podczas ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej dziewczyny. Czasami jednak w obecności pewnych komplikacji przyćmiony jest pewnym dyskomfortem. Drętwienie i skurcze nie są wyjątkiem. Ich wygląd nie jest normalny. Ciało pokazuje w ten sposób, że coś jest nie tak.

Na początek należy zwrócić uwagę na swoją dietę i obecność w niej składników odżywczych. Zdarza się również, że żywienie dziewczyny jest całkowicie zbilansowane, ale nogi nadal drętwieją. Dzieje się tak najczęściej z powodu wymiotów w okresie zatrucia, pierwiastki śladowe z pożywienia po prostu nie mają czasu na wchłonięcie. Mimo braku apetytu warto go jeść, gdyż jest niezbędny do rozwoju płodu.

Co zrobić z drętwieniem nóg

Bez wątpienia przy codziennym bólu należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. A jeśli powtarzanie się niewygodnych doznań nie jest tak silne i objawia się rzadko, możesz sobie poradzić z kilkoma wskazówkami:

  • Ponownie rozważ swój styl życia, zajmij aktywną pozycję. Nigdy nie jest za późno. Dobry nawyk rozwija się w zaledwie 21 dni. Zmuś się do wstawania 10-15 minut wcześniej na poranne ćwiczenia. Wtedy stanie się to nawykiem;
  • Zrezygnuj czasem z komunikacji miejskiej i taksówek. Iść na spacer. Jest to dobre nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Podczas spaceru wszystkie myśli w głowie układane są „na półkach”. Kolejną korzyścią może być oszczędność pieniędzy. Pora popołudniowa jest idealna na spacery, ponieważ właśnie w tej połowie dnia spada lepkość krwi;
  • I nie zapominajmy, że jesteśmy tym, co jemy. Jedz dobrze.

Czytaj więcej:  Po co marzyć o papierowych pieniądzach i monetach

Drętwienie stóp i palców

Zapewne każdy zna nieprzyjemne uczucie mrowienia. Często palce stóp drętwieją w niewygodnej pozycji, zarówno podczas siedzenia, jak i leżenia. Ale warto wyprostować stopę lub zmienić pozycję, a to zniknie.

Do głównych przyczyn drętwienia palców u kobiet i mężczyzn należą:

  • brak witaminy B12 w organizmie;
  • naruszenie poziomu cukru i glukozy we krwi (cukrzyca, neuropatia);
  • choroba Raynauda;
  • osteochondroza;
  • udar niedokrwienny.

Drętwienie może być spowodowane bardzo dużym spożyciem alkoholu, chorobą naczyniową lub hiperwentylacją – jest to powszechny proces oddychania z podekscytowaniem lub strachem.

Przyczyny drętwienia stóp:

  • cukrzyca;
  • osteochondroza;
  • utrudniony dopływ krwi do mózgu;
  • spondyloza kręgosłupa;
  • przepuklina oddziałów międzykręgowych;
  • choroba Raynauda;
  • choroba nowotworowa.

Tak czy inaczej, przy częstym drętwieniu nóg, stóp lub palców należy natychmiast udać się do szpitala.

Przyczyna drętwienia łydek

To uczucie jest znane osobom z nadwagą lub kobietom w ciąży w ostatnich miesiącach okresu. Tak więc łydki nóg reagują na obciążenie, które nie jest dla nich wygodne. Poruszanie się staje się trudne. Łydki można zmniejszyć, nosząc niewygodne buty lub buty na wysokich obcasach. Może również zmniejszyć nogę z zimnej wody.

Zawsze zostawiaj sobie czas na odpoczynek, dbaj o siebie i swoje ciało.

Istnieje wiele przyczyn drętwienia nóg – może to po prostu dać żylaki, a może przepuklina w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Od czasu do czasu drętwieją mi też nogi, ręce, ręce, głowa mi się kręci, jakby serce kręciło mi się w klatce piersiowej – nie ma wystarczającej ilości powietrza. Podczas badania stwierdzono osteochondrozę szyjną, mam przepuklinę w dolnej części pleców. Życie z tymi objawami jest bardzo trudne. Myślę więc, że lekarze nie mówią nic konkretnego, no cóż, system kapał, ale stan był zamglony, to znaczy, ciśnienie jest niskie lub wysokie.

Dlaczego drętwieją mi ręce i stopy w nocy?

Drętwienie nie jest rzadkością: występuje u większości ludzi. Uważa się, że 45% populacji cierpi na drętwienie i skurcze kończyn. Dlaczego drętwieją mi ręce i stopy? Przyczyną może być niewłaściwy tryb życia lub choroba.

Dlaczego drętwieją ręce i co robić

Główną przyczyną drętwienia dłoni jest naruszenie przepływu krwi, które jest odczuwane podczas zanurzenia w głębokim śnie lub bliżej poranka.

Co spowodowało takie kłopoty? Oto, co może się stać:

  • Naruszył prawidłową pozycję ciała.

Twarda i wysoka poduszka powoduje wygięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym, co utrudnia krążenie krwi. W takim przypadku pojawia się mrowienie, drętwienie kończyn.

Odwrócone ramiona zakłócają normalny przepływ krwi. To samo dotyczy odpoczynku z ręką pod głową lub pod poduszką. Podczas snu serce zwalnia, krew porusza się wolniej i może nie dopływać do kończyn.

Ciasne rękawy, gumki lub zbyt ciasna koszula nocna mogą uciskać naczynia krwionośne i blokować przepływ krwi. Dlatego ręce drętwieją.

Syndrom tunelowy to choroba muzyków, operatorów komputerów PC, ludzi, którzy przez cały dzień wykonują te same ruchy ręką.

Ciągłe napięcie ścięgien prowadzi do obrzęku kanału i ucisku nerwu u podstawy ręki. Drętwienie palców występuje w nocy lub wcześnie rano.

Co zrobić, gdy drętwieją Ci ręce podczas snu? Zrób to:

  • Ustaw prawidłowo poduszkę i materac.

Jeśli poduszka jest za wysoka, a materac nienaturalnie wygina kręgosłup, wymień je na nowe.

  • Sprawdź swoją piżamę lub koszulę nocną.

Rzeczy powinny być swobodne, bez gumek, nie krępować ruchów.

  • Kontroluj swoją postawę podczas snu.

Nie wkładaj ręki za głowę ani pod poduszkę. Nic nie powinno zakłócać normalnego przepływu krwi.

  • Jeśli ręka jest zdrętwiała, pomogą proste ćwiczenia: ściskanie i rozluźnianie palców, obracanie dłoni, ćwiczenia z piłką masującą.

Choroby przewlekłe mogą również prowadzić do drętwienia kończyn. Jeśli twoje ręce nie działają w ciągu godziny po przebudzeniu, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Drętwienie nóg podczas snu: przyczyny, co robić

Kończyny dolne drętwieją z braku ruchu. Ważne jest, aby utrzymać mięśnie w dobrej kondycji, wtedy poprawi się stan zakończeń nerwowych.

Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na drętwienie nóg:

  • Niewygodna pozycja podczas snu.

Nogi zwisające z łóżka, pozycja embrionalna prowadzą do upośledzonego przepływu krwi i ucisku zakończeń nerwowych. Silnie ściśnięte kończyny stają się zdrętwiałe i powodują ból.

Brak snu, chroniczne zmęczenie, duże obciążenie nóg w ciągu dnia – wszystko to prowadzi do nocnego drętwienia i skurczów.

Używanie kofeiny, alkoholu, nikotyny przed snem zaburza przepływ krwi.

Również słabe krążenie przyczynia się do słabego usuwania płynów z organizmu.

Powodem jest spożywanie słonych i pikantnych potraw w ciągu dnia.

Drętwienie często pojawia się w trzecim trymestrze ciąży, kiedy zwiększa się nacisk na kręgosłup, zmniejsza się aktywność ruchowa, a witamin jest za mało. Czynniki te prowadzą do upośledzenia ukrwienia i drętwienia nóg.

Co zrobić, gdy drętwieją Ci nogi? Zrób to:

  • Jeśli noga jest zdrętwiała we śnie, zmień pozycję.

Pociągnij, aby umożliwić przepływ krwi do kończyny. Połóż się spokojnie przez kilka minut, aż stan wróci do normy.

  • Przestaw się na zbilansowaną dietę, pozbądź się złych nawyków.

Jedz więcej witamin i produktów mlecznych.

Zdrowy styl życia może pomóc w zapobieganiu problemom z przepływem krwi i drętwieniu.

  • Uprawiaj sport, gimnastykę.

Rozciągaj kończyny dolne wykonując okrężne ruchy, wymachy w tył i przysiady. To przywróci stawy do normy, wzmocni mięśnie i ścięgna.

W artykule wymieniono drobne problemy, które można łatwo naprawić w domu.

Jeśli drętwienie występuje regularnie, jest to powód do pójścia do szpitala. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo kończyny drętwieją z powodu zaburzeń układu nerwowego, pracy kręgosłupa. Lepiej wcześnie wykryć chorobę i ułatwić leczenie.