Sny nie są dobre ani złe
Dlaczego nie śnisz
Sen to stan organizmu, w którym człowiek jest odłączony od świata zewnętrznego. W tym momencie ciało odpoczywa od doświadczanych stresów, a mózg nie analizuje otoczenia. Dlatego dorośli często lubią spać, w przeciwieństwie do dzieci, które dopiero zaczynają wzbogacać swoje doświadczenie o nową wiedzę. Jednak niektórzy ludzie rzadko śnią lub w ogóle nie śnią. Nie oznacza to naruszenia zdrowego rytmu życia, ale nadal interesujące jest zrozumienie przyczyn tego zjawiska.
Psychologia snów
Psychoanalitycy przywiązywali szczególną wagę do snów w życiu człowieka. Rozważali rozumienie tego zjawiska i jego funkcji przez pryzmat historyczny. W okresie przed naszą erą ludzie traktowali sny tak odpowiedzialnie, jak to tylko możliwe. Królowie trzymali nawet ze sobą specjalnych tłumaczy, którzy odczytywali nocne przesłania bogów do człowieka.
Ani jedna osoba nie rozpoczęła bitwy wojskowej bez wstępnej analizy snów. Znany jest przypadek, gdy Aleksander Wielki udał się do miasta Tyr, miejscowi stawiali zaciekły opór. Zanim zdecydował się na odwrót, marzył o tańczących satyrach przy dźwiękach liry. Tłumacze tłumaczyli, że to dobrze i zapowiada zwycięstwo. Twierdza została zdobyta.
W czasach starożytnych wierzono, że każdy powinien widzieć sny. Miało to nie tylko znaczenie mistyczne, ale i duchowe. Grecki filozof Herodot powiedział, że ludzie widzą we śnie to, o czym myślą w ciągu dnia, a myśliciel Epiktet dodał, że dzięki temu możliwe jest uzyskanie tego, czego chcą. Wraz z odejściem starożytności przyszło średniowiecze, gdzie głoszono, że trzeba mniej spać, a jednocześnie oglądać nocne „obrazy diabła” i więcej się modlić.
Austriacki psychoanalityk Z. Freud, który badał ich naturę, ponownie powrócił do snów. Powiedział, że to neurotyczny objaw zdrowej osoby. Ogólnie rzecz biorąc, biologicznym celem stanu snu jest odpoczynek, a celem psychologicznym utrata zainteresowania światem. Osoba musi okresowo powracać do pierwotnego stanu macicy wewnątrz matki, gdzie byłby wygodny i spokojny. Stąd powód, dla którego ludzie często śpią zwinięci w kłębek.
Jednocześnie, zdaniem Freuda, psychika powinna odpoczywać, a nie być przeładowana obrazami. Psychoanalityk wyjaśnia to, mówiąc, że we śnie nie powinno być życia psychicznego. Jeśli ludzie widzą sny, są w stanie niepokoju i dręczą ich wewnętrzne doświadczenia. Ale rzecz w tym, że nie ma czegoś takiego jak absolutny spokój. Psychika reaguje na otaczającą rzeczywistość i wyraża swoje przeżycia w wewnętrznych procesach mózgu, w tym w snach.
Ponadto stan umysłu w nocy ma inny charakter niż podczas czuwania. Często osoba po przebudzeniu widzi przed sobą obraz ze snu, pamięta, co się tam wydarzyło, ale nie może tego wyrazić słowami. Często snowi towarzyszą myśli, emocje, doświadczenia, doznania. Tylko głęboka analiza obrazów wizualnych pomoże skorygować niepokój emocjonalny. Kiedy nic nie śni, mózg znajduje się w fazie maksymalnego odpoczynku.
Treść snu czasami wydaje się głupia, ale tak nie jest. Sny niosą dokładne informacje o stanie wewnętrznej nerwicy jednostki.
Przyczyny braku marzeń
Jeśli dana osoba nie ma snów, nie jest to złe i oznacza, że uXNUMXbuXNUMXbjest w stanie harmonii i pokoju. Pojawienie się nocnych wizji jest rodzajem wewnętrznej awarii, problemów, które należy rozwiązać. Może to być zarówno przeżycie psychiczne, jak i fizyczna choroba ciała. Na przykład, kiedy człowiek kładzie rękę we śnie, mózg przekształca ten stan w obraz wizualny, tak jakby kończyny zamieniły się w kamień.
Ale są też inne czynniki powodujące brak nocnych wizji. Powody są następujące:
- Zatrucie alkoholowe. Dawka alkoholu wpływa na funkcjonowanie mózgu, co objawia się dezorientacją lub aktywnością świadomości. To zależy od indywidualnych cech. W każdym razie podczas zasypiania wszystkie zasoby organizmu są kierowane na przetwarzanie etanolu. Mózg powraca do funkcjonowania bez substancji chemicznych i nie może marnować zasobów na wizualizację mentalną.
- Biorąc pigułki nasenne. Leki na bezsenność wprowadzają człowieka w głęboki sen, podczas którego sny nie są realizowane przez mózg.
- Silny stres Mózg chroni osobę przed dodatkowymi doświadczeniami i pomaga uzupełnić zużytą energię.
- Przewlekłe zmęczenie. Przy stałym dużym obciążeniu ciała osoba musi gromadzić siłę. Dlatego kanał wizualizacji myśli zostaje zablokowany w półkulach, aby w ciągu nocy przywrócić wewnętrzne układy ciała.
Psychologowie zidentyfikowali normę widzenia we śnie. Sceny nocne może oglądać każdy zdrowy człowiek, gdyż jest to wewnętrzna reakcja psychiki na doświadczenia zewnętrzne. Co więcej, mogą być zarówno długie, jak i krótkie, w zależności od stopnia istotności wydarzenia.
Ale jeśli nagle ktoś zauważy, że w normalnym stanie nie pamięta nocnych zdjęć, to przestał mieć sny, co wskazuje na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Częste sny stają się niepokojącym sygnałem, zwłaszcza jeśli dana osoba martwi się przez długi czas z powodu ich treści. Jeśli nie zwróci się na to uwagi w odpowiednim czasie, organizm może zostać doprowadzony do stanu stresującego, kiedy mobilizuje swoje zasoby do powrotu do normalnej pracy. W takim przypadku osoba nie będzie śnić, ale będzie potrzebować terapii medycznej.
Ludzki mózg rozmawia z nim, aby zgłosić ważne zmiany w ciele i psychice. Błędem jest ignorowanie snów, jeśli się pojawiają. Ale ludzie, którzy nie śnią, mogą być spokojni, ich stan wewnętrzny jest stabilny. Uważa się, że im bardziej osoba jest niespokojna, tym bardziej żywe obrazy nocne widzi. Zdrowi i zrównoważeni ludzie odzyskują siły we śnie, a mózg nie ma powodu, by wizualizować traumatyczne sytuacje.
Dlaczego nie ma marzeń: jaki jest powód?
Zawsze miło jest po ciężkim dniu owinąć się ciepłym kocem, przytulić do łóżka i słodko zasnąć, aby zobaczyć kolorowy sen, który przywróci siły i doda energii na następny dzień. Ale czasami zdarza się, że rano zdajesz sobie sprawę, że spałeś całą noc „jak umarli” i nic nie widziałeś we śnie. Szkoda, prawda? Zobaczmy, dlaczego dana osoba czasami nie ma snów.
Esencja snu
Współcześni naukowcy wysuwają wiele teorii wyjaśniających naturę snu, ale jak dotąd żadnej z nich nie można nazwać prawdziwie prawdziwą. Możemy tylko podkreślić kilka ogólnie przyjętych faktów charakteryzujących sen:
- osoba spędza średnio jedną trzecią swojego życia we śnie;
- dla dobrego wypoczynku osoba potrzebuje 7-8 godzin snu;
- sen nocny składa się z kilku cykli, z których każdy można podzielić na fazę szybkiego i wolnego snu;
- sny pojawiają się w fazie REM, która trwa około 15 minut i powtarza się kilka razy podczas nocnego odpoczynku.
Faza snu wolnofalowego charakteryzuje się zwolnieniem bicia serca, rozluźnieniem wszystkich mięśni ciała, a nawet niewielkim spadkiem temperatury. Takie zmiany w organizmie przyczyniają się do prawidłowego wypoczynku i procesu regeneracji tkanek. Jednak na tle spokoju całego organizmu mózg nadal pracuje: w tej fazie przetwarzana jest cała ilość informacji, które dana osoba otrzymała w ciągu dnia.
Faza snu REM jest całkowicie odwrotna do fazy powolnej: pod zamkniętymi powiekami następuje rzucanie oczami, oddech przyspiesza, temperatura ciała wzrasta o kilka stopni. Ta reakcja organizmu wpływa również na mózg, który ze względu na ogólną aktywność organizmu prowokuje pojawienie się snów.
Możliwe przyczyny braku snów
Osoba śpiąca śni około 4 razy w ciągu nocy podczas snu REM. Pierwsze sny zwykle odzwierciedlają wydarzenia z poprzedniego dnia, podczas gdy kolejne stają się bardziej fantastyczne i nielogiczne.
Osoba pamięta tylko te sny, po których mógł przypadkowo obudzić się w nocy (na przykład, aby przewrócić się na drugą stronę lub rozprostować sztywną kończynę) lub te, które widział już rano.
W związku z tym istnieje kilka powodów, dla których dana osoba może na ogół nie pamiętać snów, które widział w nocy i myśleć, że w ogóle nie istniały:
- Poważne zmęczenie – moralne lub fizyczne. Po długotrwałym stresie fizycznym lub psychicznym osoba zwykle śpi bardzo mocno, nie budząc się, więc nie pamięta, o czym śniła.
- Zatrucie alkoholem. Po intensywnym piciu osobie po prostu trudno jest zapamiętać swoje sny, ponieważ mózg nie mógł tak naprawdę odpocząć w nocy z powodu zatrucia alkoholem.
- Zaburzenia nerwowe lub psychiczne. W głębokiej depresji lub stresie nerwowym osoba zwykle nie może spać. Długi czas bez snu sprawia, że czuje się zmęczony i wyczerpany, po czym, po zapomnieniu się krótkim snem, człowiek nie jest w stanie zapamiętać własnych snów, gdyż wszystkie siły ciała zostały rzucone na powrót do zdrowia podczas odpoczynku.
Jak przywrócić sny
Aby na nowo zacząć cieszyć się kolorowymi filmami akcji, przygodami lub romantycznymi historiami w swoich snach, spróbuj zastosować się do kilku zaleceń:
- Stwórz rytuał na dobranoc. Powinna to być lista prostych czynności wykonywanych codziennie o tej samej porze. Na przykład przeczytaj książkę – medytuj – przygotuj ubranie na jutro – umyj zęby – idź spać.
- Alternatywna praca fizyczna i umysłowa. Każda monotonna aktywność prowadzi do napięcia nerwowego i zmęczenia, dlatego staraj się urozmaicać swój dzień. Na przykład, jeśli pracujesz przy komputerze, co godzinę odejdź od biurka na 10 minut, aby napić się herbaty, pójść do łazienki, zadzwonić do przyjaciela lub wykonać inne drobne zadanie.
- Staraj się nie nadużywać alkoholu, ponieważ prowadzi to nie tylko do utraty marzeń, ale także do wielu innych negatywnych konsekwencji.
Komentarz psychologa:
Wiele osób obraża się, jeśli nie mają snów, ponieważ sny są tak podobne do filmów, które są interesujące do oglądania i rozwiązywania …
Naukowcy twierdzą, że absolutnie każda osoba ma sny każdego dnia, chyba że oczywiście śpi. Tak zwana faza REM lub sen REM, podczas którego człowiek widzi sny, zdarza mu się około 4-5 razy w ciągu nocy, charakteryzuje się zwiększoną aktywnością mózgu. Całkowity czas trwania fazy szybkiej wynosi 1,5 godziny. Jedną z oznak tej fazy są szybkie ruchy gałek ocznych, dzięki czemu odkryli ją naukowcy z University of Chicago w 1953 roku.
Sny śnią nie tylko ludzie, ale także zwierzęta – na przykład psy. Ci z was, którzy trzymają te zwierzaki, nie raz widzieli, jak drżą oczy śpiącego zwierzęcia i drżą łapy podczas snu. To jest faza snu.
Więc powiedzieć, że sny nie śnią. Marzenia są dla wszystkich; Inną rzeczą jest to, czy dana osoba pamięta swoje sny, czy nie? Jeśli dana osoba jest zdrowa fizycznie lub psychicznie, zawsze pamięta swoje sny. Z reguły są to te sny, które śnią się już rano, przed przebudzeniem, czyli najpóźniej z serii faz REM.
W innych przypadkach człowiek może się obudzić w środku nocy – na przykład z koszmaru, który jest trudny dla naszej psychiki i dlatego budzi się, jak to mówią, „zlany zimnym potem”. Również sen może zostać przerwany w środku nocy, jeśli jest to spowodowane niewygodną postawą, upałem lub zimnem w pomieszczeniu, w którym śpimy, lub potrzebą fizjologiczną.
Sny nie są jednak filmem rozrywkowym z gatunku fantasy, dramatu miłosnego, filmu akcji czy thrillera. Nasze sny mają określoną funkcję. Co dokładnie? Jeden z nich ma charakter prognostyczny. Od czasów starożytnych różne cywilizacje miały najpoważniejszy stosunek do snów i snów, to znaczy istniała pewna „kultura” lub „kult” snów.
Na przykład w starożytnym Egipcie, starożytnych Indiach, Japonii, Chinach, Grecji traktowano ich bardzo ostrożnie. Kapłani, mnisi czy władcy starali się wydobyć ze snów przepowiednie dotyczące przyszłych wydarzeń, aby móc się do nich przygotować. Do tego istniały specjalne praktyki duchowe i rytuały związane ze spędzaniem nocy w świątyni i „zamawianiem” snu na określony temat, tak aby otrzymane informacje były jak najbardziej dokładne i zgodne z prawdą.
Również dzisiaj istnieje coś takiego jak „proroczy sen”. Jednak obecnie jest to rzadkie zjawisko. Tylko w przypadku poważnego zagrożenia życia, zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka może on mieć sen, który ostrzega go przed niebezpieczeństwem (może to być ponury lub koszmarny sen).
Oprócz przewidywania, nasze sny mają inną funkcję – kontynuację ważnych emocjonalnie procesów życia codziennego, ich rozwój i harmonijne rozwiązanie dla osoby.
Dlaczego nie śnisz?
Przez cały czas ludzkość przywiązywała wielką wagę do swoich marzeń. Nazywając sen małą śmiercią, ludzie widzieli w snach przepowiednie przyszłości lub związek z bogami. Współczesna nauka uważa, że sny ujawniają sekretne życie naszej świadomości, nasze ukryte pragnienia i podświadome wskazówki dotyczące rozwiązania konkretnego problemu. Sny czynią nasze życie pełniejszym, a ich interpretacja zdradza posmak tajemnicy codzienności.
Niektórzy ludzie nie mają szczęścia do snów: albo nie śnią wcale, albo bardzo rzadko. To oczywiście ich denerwuje, bo sny pozostawiają rano poczucie uczestnictwa w innym życiu i innym, nieznanym świecie. W rzeczywistości odpowiedzi na pytanie „dlaczego nie masz snów?” może być kilka:
„Dlaczego nie śnisz?” – odpowiedź psychologa
Psychologowie twierdzą, że brak snów można wytłumaczyć dużym przeciążeniem mózgu w ciągu dnia, ponieważ umysł litościwie nie generuje snów, aby umysł mógł w pełni odpocząć od obfitości dziennych wrażeń. Dlatego marzeń nie śni się podczas męczących podróży czy bardzo aktywnego dnia. W tym przypadku odpowiedź na pytanie „co zrobić, żeby mieć marzenia?” bardzo proste: przed pójściem spać musisz się dobrze zrelaksować, wypędzając z głowy codzienne troski.
Istnieje inne psychologiczne wyjaśnienie, dlaczego sny się nie śnią: dorośli pamiętają tylko te sny, w których był pewien niepokój. A jeśli ktoś jest całkowicie szczęśliwy i zadowolony z życia, raczej nie śni mu się coś niepokojącego. Ale co w takim razie zrobić, żeby mieć marzenia? Oczywiście lepiej w tym przypadku nic nie robić – chyba nie będziesz wywoływać w sobie niepokoju na rzecz kontemplacji snów?
Dlaczego nie marzyć z punktu widzenia biologii
Z fizjologicznego punktu widzenia sen dzieli się na fazę szybką i fazę wolną. Widzimy sny w dowolnej fazie, ale pamiętamy je tylko wtedy, gdy obudziliśmy się w fazie snu REM, która trwa 10-20 minut co półtorej godziny. Jeśli ciągle budzisz się w innych fazach, sny po prostu nie są pamiętane i dlatego zaczyna się wydawać, że w ogóle nie istnieją. Z tej perspektywy powód, dla którego sny się nie śnią, jest oczywisty: człowiek ma po prostu pecha, że budzi się podczas snu REM. Co w takim razie zrobić, żeby mieć marzenia? Nic, bo według biologicznego poglądu na sen zapamiętywanie snu jest jak wygrana na loterii.
Ezoteryczne wyjaśnienie, dlaczego nie śnisz
Wszelkiego rodzaju nauki ezoteryczne twierdzą, że sen to wspomnienia duszy z podróży do astralnego planu wszechświata. W tym przypadku ezoteryczne wyjaśnienie, dlaczego sny nie śnią, jest oczywiste: dusza po prostu nie podróżowała bez ciała przez długi czas. Albo połączenie między duszą a świadomością się zepsuło, więc umysł nie pamięta porannych podróży duszy. W ten sposób powód, dla którego sny się nie śnią, staje się problemem natury duchowej. O tym, co zrobić, aby mieć sny, może powiedzieć tylko twoja własna podświadomość, która jest rodzajem pomostu między świadomością a twoim ciałem astralnym.
Należy zauważyć, że zjawisko snu nie zostało do końca zbadane, dlatego nikt nie zna ostatecznej odpowiedzi, dlaczego sny nie występują. Być może poprawna odpowiedź to jedna z powyższych. A może jakiś inny, zupełnie nieznany ani oficjalnej, ani nauce okultystycznej. Jeśli więc masz ochotę na eksperymenty ze świadomością i snem, możesz samodzielnie dowiedzieć się, dlaczego sny się nie pojawiają i co zrobić, aby zaczęły śnić, i opowiedzieć o tym światu.
Dlaczego nie śnisz? Wskazówki, jak przywrócić sny
Śnienie to normalna zdolność, którą posiada absolutnie każda osoba. Dlatego jeśli ktoś ma do czynienia z faktem, że nie ma snów, jest bardziej prawdopodobne, że osoba ta po prostu nie pamięta, co widziała, kiedy spała. Trudno powiedzieć, czy to dobrze, czy źle, ponieważ takie zjawisko może być spowodowane nie tylko wszelkimi odchyleniami, jak wielu ludzi myśli, ale także zwykłym stresem lub nagłym przebudzeniem. Aby zrozumieć, kiedy śnimy, dlaczego o nich zapominamy i co zrobić, jeśli dana osoba nie ma snów, trzeba zrozumieć, jak działa nasz mózg podczas odpoczynku, a także poznać główne przyczyny zapominania snów.
Zjawisko snu: co widzimy iw jakich warunkach?
Oneirologia to nauka zajmująca się badaniem snów. Naukowcy zajmujący się tą dziedziną pracują nad ustaleniem, czym jest sen, jaka jest jego natura i dlaczego śnimy. W rzeczywistości dokładne przyczyny nie są znane. Istnieje 10 teorii najpopularniejszych teorii, dlaczego możemy śnić.
Obejmuje to teorię wysuniętą przez Zygmunta Freuda, że nasze nocne wizje są bezpośrednim lub pośrednim odzwierciedleniem pragnień, a także przeciwną hipotezę, że sny są niczym więcej niż reakcją mózgu na chaotyczne impulsy nerwowe, które pojawiają się podczas odpoczynku.
Istnieją również dwie przeciwstawne wersje oparte na pamięci. Pierwsza wersja mówi więc, że sny pomagają nam pozbyć się zbędnych emocji, informacji i doświadczeń zdobytych w ciągu dnia. Oznacza to, że mózg przewija i interpretuje te dane, po czym usuwa z pamięci wszystko, co niepotrzebne. Druga wersja mówi, że sny mają na celu lepsze zapamiętanie otrzymanych informacji.
Niektórzy naukowcy, w tym Deirdre Barrett, uważają, że sny pomagają nam rozwiązywać problemy, z którymi trudno nam sobie poradzić w prawdziwym życiu.
Niestety żadna z tych teorii nie jest w 100% potwierdzona. Jednak wszyscy naukowcy zgadzają się, że sen nocny jest zjawiskiem cyklicznym, które ma 2 fazy. Pierwsza faza to powolny sen. W tym czasie ludzki mózg przełącza się z fal beta na fale alfa: ciało się rozluźnia, bicie serca zwalnia, temperatura ciała nieznacznie spada i następuje sen. Mózg zaczyna aktywnie przetwarzać informacje otrzymane w ciągu dnia. Osoba może mieć kilka snów w tym stanie, jednak po przebudzeniu w fazie powolnego snu jest mało prawdopodobne, aby jakakolwiek wizja została zapamiętana.
Drugiej fazie snu REM towarzyszy przyspieszone bicie serca i gorączka. W tym okresie mózg nie przetwarza już informacji z poprzedniego dnia, ale reaguje na impulsy nerwowe, pokazując obraz. Sny widziane w tej fazie są najczęściej fantastyczne i nierealne, a także bardziej zapadające w pamięć.
Ale zdarza się, że budząc się rano, człowiek nie pamięta, co widział w nocy, ani w pierwszej, ani w drugiej fazie. Więc dlaczego nie śnisz? Rozważ główne teorie, które zostały wysunięte po eksperymentach psychologicznych i neurobiologicznych.
Dlaczego sny się nie zdarzają: główne teorie i eksperymenty naukowców
Wiele osób zastanawia się, dlaczego nie śnię. Jak wspomniano powyżej, naukowcy są zdania, że absolutnie wszyscy ludzie mają sny, tylko nie wszyscy pamiętają je po przebudzeniu. Przyczyn może być kilka:
- Zmęczenie fizycznepowodując, że osoba zapada w bardzo głęboki sen.
- Zatrucie alkoholowe: nie tylko mózg funkcjonuje inaczej, ale także sen jest przeważnie bardzo silny.
- Chrapać – niespokojny oddech powala impulsy nerwowe wysyłane do mózgu, dlatego reakcja organizmu często jest skierowana nie na zapamiętywanie snów, ale na wyrównanie oddechu.
- nagłe przebudzenie prowokuje natychmiastową zmianę uwagi osoby, więc szybko wychodząc ze stanu snu, przebudzona osoba często odczuwa irytację, na przykład, jeśli obudził ją telefon lub budzik. Dlatego niewyraźne sny znikają w tle i zostają zapomniane.
- Preparaty medyczne: przyjmowanie niektórych leków, takich jak środki uspokajające, przeciwdepresyjne, przeciw bezsenności, może wpływać na stan snu. Dotyczy to również innych grup leków, które w skutkach ubocznych mają czynniki wpływające na układ nerwowy i bezpośrednio na sen.
- Stres, zaburzenia nerwowe i psychiczne. Może wystąpić zarówno problem z zasypianiem w zasadzie, przez co człowiek ma powierzchowny i niespokojny sen, jak i niemożność skupienia się na zapamiętywaniu snów z powodu zmęczenia psychicznego, ponieważ wtedy organizm jest zajęty regeneracją w nocy.
- Zmiana codziennej rutyny. Jeśli dana osoba przestawi się na inny harmonogram aktywności i odpoczynku, to okresowi adaptacji może towarzyszyć brak marzeń sennych. To samo dotyczy osób, które mają zmienny grafik, a co za tym idzie śpią cały czas o różnych porach dnia i nocy. Sen jest wtedy niestabilny i powierzchowny.
- Niska emocjonalność, brak marzeń, aspiracji i doświadczeń. To jest wersja psychologii, dlaczego nie masz snów. Niektórzy naukowcy uważają, że sny odzwierciedlają nasze emocje i sny, a osoba w stanie apatii po prostu nie może śnić.
W rzeczywistości istnieje wiele teorii, dlaczego dana osoba nie pamięta obrazów, które widziała w nocy. I nie ma dokładnej odpowiedzi na pytanie, czy sny nie są snami, dobrymi czy złymi. Ponieważ dość trudno jest obiektywnie ocenić sytuację.
Aby zbadać naturę snu, naukowcy z różnych dziedzin naukowych i instytutów badawczych przeprowadzają eksperymenty. W jednym z nich potwierdzono teorię, że sny są jednym z narzędzi do opanowywania informacji. W ten sposób uczniowie zapoznali się z dostarczonym materiałem. Ci, którzy śnili, pamiętali dane znacznie lepiej niż grupa osób, które nie śniły.
Neurofizjolodzy z Uniwersytetu Sztokholmskiego doszli do wniosku, że sen jest narzędziem, którego starożytni używali do symulacji śmierci, czyli akinezy. Taki mechanizm obronny do dziś jest wykorzystywany przez zwierzęta do udawania śmierci przed drapieżnikiem. Podczas snu hormony przestają być uwalniane, a zatem zapachy, które przyciągają drapieżniki. Być może zdolność ludzi do marzeń nie jest już tak potrzebna współczesnemu człowiekowi.
Neuronaukowcy z Finlandii są zdania, że sny są potrzebne człowiekowi do przygotowania się na różne sytuacje życiowe, w tym niebezpieczne. Przeżywszy wydarzenie we śnie, zdobywamy doświadczenie, które możemy wykorzystać w prawdziwym życiu.
Chcesz zapamiętać swój sen?
Sposoby na zapamiętanie snu
Powody, dla których dana osoba nie pamięta snów, są dość jasne. Ale co należy zrobić, aby pozbyć się tego problemu i zapamiętać obrazy, które pojawiają się podczas odpoczynku. Rozważ kilka opcji, co zrobić, jeśli nie masz snów:
- nie przepracowuj się;
- znormalizować codzienną rutynę (sen powinien trwać 7-8 godzin);
- nie wstawać gwałtownie po przebudzeniu, aby zredukować stres związany z przejściem do stanu aktywnego;
- stworzyć odpowiednią atmosferę do zdrowego wypoczynku: wyłączyć światło, przewietrzyć pomieszczenie i pozbyć się zbędnych dźwięków (wielkim błędem jest zasypianie przy telewizji czy muzyce, bo to negatywnie wpływa nie tylko na sny, ale i na resztę ciała) jako całość);
- dostroić się do wymarzonej wizji (za pierwszym razem najprawdopodobniej nic się nie uda, ale jeśli zasypiając, daj sobie instalację potrzebną do zapamiętania snu, zacznij wymyślać wymarzoną fabułę lub po prostu śnić, to po podczas gdy obrazy i obrazy będą wyraźniejsze i niezapomniane);
- zapisuj swoje sny (często człowiek pamięta pierwsze minuty po przebudzeniu, o czym marzył, a potem zapomina, dlatego w takich przypadkach lepiej mieć zeszyt i długopis przy łóżku).
Oznacza to, że jeśli nie masz snów, to przede wszystkim nie musisz panikować ani się denerwować. Być może powodem tego był zwykły stres lub zmiana wzorców snu. Aby to zrobić, lepiej rozsądnie przeanalizować sytuację i spróbować rozwiązać problem, tworząc sprzyjające warunki do relaksu. Jeśli sny nie pojawiają się przez długi czas, na przykład dłużej niż sześć miesięcy, powinieneś skontaktować się ze specjalistą. Być może profesjonalista spojrzy na problem z innej perspektywy i znajdzie skuteczne rozwiązanie.